Forum Discuţii juridice Executare silită RIL admis, caracterul termenului de 3 luni in care ...
Discuție deschisă în Executare silită

RIL admis, caracterul termenului de 3 luni in care creditorul poate cere validarea popririi impotriva tertului poprit

Prin Decizia nr. 7/2013, ÎCCJ a admis recursul în interesul legii declarate de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, stabilind că:

“În interpretarea şi aplicarea art. 460 alin. 1 din Codul de procedură civilă, stabileşte că termenul de 3 luni de la data când terţul poprit trebuia să consemneze sau să plătească suma urmăribilă, în care creditorul, debitorul sau organul de executare poate sesiza instanţa de executare în vederea validării popririi este un termen imperativ (peremptoriu), legal, fix şi absolut, a cărui nerespectare atrage sancţiunea decăderii.”

=D> cam tarziu admis acest RIL, dar necesar! Unele instante din tara il interpretau ca si termen de implinire, altele de decadere.
DoinaDMM, utilizator
Asa e. Am avut aici pe forum o disputa cu un domn avocat care sustinea ca nu ar fi termen imperativ ci prohibitiv si tot clama deciziile acelea aberante. Acum , totul este clar.

Si, asa cum ati mentionat, extrem de tarziu. validarile pe vechiul cod s-au cam solutionat. Acum incep cele pe Noul cod, unde lucrurile sunt clare, ca se prevede " in cel mult o luna " nu cred ca ar mai avea vreun risc sa consideram un astfel de termen prohibitiv.
Mai exista suficiente dosare executionale ce se supun vechiului cod, multe dintre acestea inregistrate pe la bej-uri cu sutele inainte de 15.02.2013, prin urmare, destul de tarziu acest RIL, dar nu si tardiv. :)