Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... instruirea generala in domeniul sanatatii si ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

instruirea generala in domeniul sanatatii si securitatii in munca

Cand se face instruirea introductiv generala indomeniul sanatatii si securitatii in munca la angajare?
ex:
CIM este incheiat 13.05.2013 - inceperea activitatii in 14.05.2013.

Lg 53/2003- art.180 alin (3) - "....se efectueaza inainte de inceperea efectiva a activitatii". Asta inseamna ca se efectueaza in data de 13.05.2013? Si atunci 13.05.2013 este considerata prima zi de munca?

Multumesc
Ziua de 14.05 este dedicata in intregime (8 ore) instructajului SSM si ISU asa ca activitatea incepe efectiv pe 15.05.
Da, precum ai citit asa si este. Inainte de inceperea activitatii, ziua de instruire se considera zi de activitate, dar cred ca mai este nevoie de fisa de aptitudini de la medicul de medicina muncii cu care aveti contract. Daca asa s-a stipulat in contract ca incepe cu data de 14 atunci 14 sa fie.
Daca 14 este ziua inceperii activitatii din CIM, aceasta zi este dedicata instruirii introductiv-generale (8 ore) iar in data de 15 se va efectua instruirea la locul de munca (8 ore). Daca vrem sa respectam ad-literam prevederile legale atunci ar trebui sa procedam asa:
14 -instruire introductiv generala SSM
15-instruire introductiv-generala SU
16-instruire la locul de munca SSM
17-instruire la locul de munca SU
Fiecare dintre aceste instruiri are durata de 8 ore (Normele metodologice de aplicare a L 319/2006 pentru SSM si Ord. 712/2005 pentru SU (sit. de urgenta).
dragupfa a scris:

Fiecare dintre aceste instruiri are durata de 8 ore (Normele metodologice de aplicare a L 319/2006 pentru SSM si ,,,,,,,,.

Durata instruirii introductiv-generale se stabileste de angajator prin instructiuni proprii si nu va fi mai mica de 8 ore.
Deci cel putin 8 ore, nu obligatoriu 8 ore, poate fi de ex 12 ore sau 16 ore etc.

ART. 76 din NM aplicare Lg 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006
(1) Instruirea lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca la nivelul intreprinderii si/sau al unitatii se efectueaza in timpul programului de lucru.
(2) Perioada in care se desfasoara instruirea prevazuta la alin. (1) este considerata timp de munca.
inspectorSSM, utilizator