Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruire angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruire angajare

Buna ziua,

Daca angajam un salariat care are 2 ore/zi, ce durata va avea instruirea la angajare?
va multumesc
Normele generale de aplicare a legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 87 (1) Durata instruirii introductiv-generale depinde de specificul activitati si de riscurile pentru securitate si sanatate in munca, precum si de masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul intreprinderii si/ sau al unitatii, in general.
(2) Angajatorul stabileste prin instructiuni proprii durata instruirii introductiv-generale; aceasta nu va fi mai mica de 8 ore.
Ciudateniile legislatiei in domeniul SSM si SU:
-instructaj introductiv general: 8 ore SSM+8 ore SU
-instructaj la locul de munca: 8 ore SSM+8 ore SU
In total 32 ore.
pentru un angajat cu program de 2 ore pe zi ar dura exact 16 zile

Art. 105 din Codul muncii - legea 53/2003 prevede faptul ca CIM cu timp partial cuprinde, pe langa elementele prevazute la art. 17 alin. (3) si urmatoarele clauze:

1. durata muncii si repartizarea programului de lucru;
2. conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
3. interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forma majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.

In aceste conditii instruirea facuta ca la carte dureaza 3 saptamani si o zi