Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren fara proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren fara proprietar

Tatal meu foloseste un teren de circa 15 ani.
L-a cumparat de la o doamna care nu avea titlu de proprietar ci doar l-a folosit si ea 20 de ani.
Initial l-a folosit ca si gradina de legume, ca hobby.
Apoi a facut o baraca , un depozit pt scule si unelte, un solar.
Acum ar vrea sa stie daca exista vreo sansa ca sa devina proprietar, avand in vedere ca nu sunt proprietari de foarte multi ani, nu a fost revendicat de nimeni . In zona au fost revendicate loturi in urma cu 20 de ani de catre proprietarii dinainte de comunism, dar lotul tataui meu nu a fost cerut de nimeni.
multumesc pt atentia acordata.
ar merge o uzucapine prin jonctiune pe prescriptia achizitiva de 30 de ani in contradictoriu cu munivipiul orasul comuna prin primar