Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer functionar public

Buna ziua,
sunt functionar public, Consilier Superior, absolventa de stiinte juridice si administrative si lucrez intr o institutie deconcentrata a Ministerului Sanatatii (Directie de Sanatate Publica).Exista posibilitatea de a ma transfera in functia publica de secretar in cadrul unei comune?
Va multumesc
In nici un caz. Din doua motive: transferul la cerere se poate face numai intre institutii de acelasi nivel, respectiv, de la local la local, central la central (vezi art. 90, alin. 5) din Legea nr. 188/1999 (5) Transferul la cerere se face într-o funcţie publică de aceeaşi categorie, clasă şi grad profesional sau într-o funcţie publică de nivel inferior, în urma aprobării cererii de transfer a funcţionarului public de către conducătorul autorităţii sau instituţiei publice la care se solicită transferul. În acest caz, transferul poate avea loc numai între autorităţi sau instituţii publice din administraţia publică centrală, între autorităţi administrative autonome ori, după caz, între autorităţi sau instituţii publice din administraţia publică locală.)
Asta s-ar putea rezolva printr-un transfer in interesul serviciului.
Dar mai exista problema ca de pe o functie de executie nu te poti transfera pe o functie de conducere, secretarul fiind o functie de conducere.
Va puteti transfera cu transfer in interesul serviciului (asta implicand si acordul conducatorului de unde plecati) pe o functie de executie si apoi sa dati concurs pe functia de secretar scos la concurs ca functie unica.