Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obiecte decorative fara documente de provenienta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obiecte decorative fara documente de provenienta

Buna ziua,
de ceva timp, locuiesc in strainatate, urmand ca, la anul, sa ma intorc acasa, in Romania. Aici, ca de altfel, in aproape toata Europa, exista multe piete de vechituri, in mai toate orasele, de unde am cumparat unele lucruri decorative pentru casa, printre care si cateva tablouri, la preturi foarte convenabile. Oamenii le vand pt ca sunt considerate surplusuri sau, pur si simplu, vor sa-si redecoreze casele, deseori se vind lucruri chiar din garajele caselor. In astfel de piete, nu-ti da nimeni chitanta, factura sau vreun altfel de act. Pot intampina probleme la aducerea lor in tara? Mentionez ca nu stiu daca au sau nu vreo valoare, le-am cumparat strict pt casa mea. Acum, de cand cu nebunia asta, chiar sunt ingrijorata, mi-ar parea rau sa renunt la ele, cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc anticipat pt sugestiile dvs.
In urma cu aprox 1 luna a existat in cadrul emisiunii "Romania, Te Iubesc!" (de la ProTv) un reportaj despre cum am fost furate/scoase din tara majoritatea operelor semnate de C-tin Brancusi. In respectiva editie se mentiona ca in unele tari (cum este si Romania) este suficienta declararea la trecerea frontierei a "pieselor" aflate asupra dvs ... neintresand modul lor de dobandire. Va recomand sa vizualizati filmuletul : [ link extern ] .