Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Sunt nascuta pe 23 martie1957 si lucrez din 15 08 1978 in laborator .Timp de 3ani si 8 luni am fost incadrata in conditii deosebite de munca cu o participare de 100%.Lucrez si in prezent {in acelasi loc de munca ] Intrbarea mea este-cind pot iesi la pensie? Va multumesc anticipat
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru anii lucrati in conditii deoasebite vi se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 10 luni (35/0 + 1/10 = 36 de ani si 10 luni).
- Pentru a beneficia si de reducerea varstei standard de pensionare trebuie sa aveti minimum 6 ani lucrati in conditii deosebite de munca.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 8 luni, in noiembrie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 8 luni, in noiembrie 2012 (adica oricand de acum inainte).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare bde 38 de ani si 10 luni (dvs. va lipsesc 2 ani).