avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Sunt nascuta pe 23 martie1957 si lucrez din 15 08 1978 in laborator .Timp de 3ani si 8 luni am fost incadrata in conditii deosebite de munca cu o participare de 100%.Lucrez si in prezent {in acelasi loc de munca ] Intrbarea mea este-cind pot iesi la pensie? Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:48, 20 August 2013
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru anii lucrati in conditii deoasebite vi se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 10 luni (35/0 + 1/10 = 36 de ani si 10 luni).
- Pentru a beneficia si de reducerea varstei standard de pensionare trebuie sa aveti minimum 6 ani lucrati in conditii deosebite de munca.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 8 luni, in noiembrie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 8 luni, in noiembrie 2012 (adica oricand de acum inainte).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare bde 38 de ani si 10 luni (dvs. va lipsesc 2 ani).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mmarinica mmarinica sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent) (vezi toată discuția)
Pensie - cand si cat? andreidarius andreidarius Mama mea implineste anul acesta 57 de ani si are lucrati zi la zi 20 de ani, in conditii normale de munca. Cand se poate pensiona anticipat ( si cat pierde in ... (vezi toată discuția)
Cand poate iesi la pensie sora mea? tudosevictorel tudosevictorel Buna ziua. Sora mea este nascuta pe 20 .09.1957 si are o vechime in munca de 33ani. Cand poate iesi la pensie? Multumesc. (vezi toată discuția)