Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschiderea firmei de constructii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschiderea firmei de constructii

buna ziua vas ruga sa ma ajutati,. am o intrebare cum sa deschid o firma in romania anume in domeniul constructiilor..cit ma coasta ce taxe am de achitat si de ce documente am nevoie sunt cetatean roman..ms anticipat
Trebuie sa depuneti un dosar la Registrul Comertului care va elibera certificatul de inmatriculare.
Dosarul trebuie sa cuprinda:
- dovada rezervarii de denumire a societatii;
- dovada actului de spatiu;
- declaratie pe proprie raspundere a asociatilor si administratorilor,
- cazierele fiscale ale acestora;
- specimen de semnatura,
- dovada depunerii capitalului social,
- actul constitutiv al societatii;
Toate acestea autentificate si inregistrate de catre un notar sau avocat.
In cazul in care nu aveti timpul necesar pentru a va ocupa de intocmirea dosarului puteti imputernici o alta persoana, care e bine sa fie o persoana cu studii juridice, de preferinta un avocat sau un consilier juridic.
In principiu, taxele se vor ridica in jur de 1200 lei cu redactarea actului constitutiv.
Buna ziua,

Aici gasiti informatii utile despre infiintarea unei firme de constructii:
[ link extern ]