Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura persoana juridica\\ persoana fizica!!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura persoana juridica persoana fizica!!!

Buna seara,
Daca se poate va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta unui aspect,anume:
am vandut o semiremorca unei persoane fizice,i-am emis factura si bineinteles in locul unde trebuia scris RO-ul firmei,am trecut CNP persoanei in cauza!! Acum, trebuie sa inregistrez aceasta factura de vanzare in D394,iar problema este ca nu mi permite sa introduc CNP-ul respectiv(in locul unde ar fii trebuit sa scriu RO-ul firmei,in cazul in care se facea vanzarea tot catre o PJ)!!
Va rog frumos sa ma ajutati! :-(
Multumesc
Facturile emise catre persoane fizice neinregistrate in scopuri de TVA nu se raporteaza in declaratia 394.
"Declaratia 394 se depune numai de contribuabilii inregistrati in scopuri de TVA care au realizat, pe teritoriul Romaniei, in perioada de raportare, prestari de servicii sau achizitii de bunuri si servicii de la/catre alti contribuabili cu un cod valid de TVA.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Am retinut,multumesc frumos pentru raspunsul Dvs insa acum am incercat sa introduc aceasta factura in Ciel(progr. de evidenta contabila) si se pare ca am aceeasi problema,nu-mi permite sa introduc CNP-ul cumparatorului meu(pers.fizica) in locul unde se cere RO-ul firmei pentru a introduce o noua factura!!