Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - semnare acte notariale de catre proprietar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - semnare acte notariale de catre proprietar cu probleme

bunaziua am si eu o intrebare verisorul meu dinspre tata vrea sa vinda apartamentul bunicii reamintesc ca el a dus-o intr_un spital de boli mintale unde o tine fara sa o ingrijeasca se duce mama lui la ea la 4 , 5zile, este posibil ca o persoana cu handicat sa aiba puterea sa semneze la notar acte de mostenire, pentru ca tot el a duso la spital declarindo in incacitate mintala vreau sa stiu daca i se poate face acte de mostenire si daca bunica find bolnava poate sa semneze aceste acte si daca pot contesta testamentul facut, si deasemenea sa-l dau in judecata ca nu se ocupa de ea multumesc
Buna ziua,
Actele de mostenire nu se semneaza de catre cel ce traieste pentru ca nu este mostenire. mostenirea inseaamna moartea cuiva
Dupa deces nimeni nu poate semna.
Restul, fiti mai clar!