Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asimilare meserii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asimilare meserii

topograf cod cor 311804 cu ce meserii se asimileaza?
agent hidrotehnic cod cor 712915 cu ce meserii se asimileaza?

Dar de ce doriti sa o asimilati?
se regaseste in COR - Grupa minora 711 - Muncitori constructori si asimilati
711915 Agent hidrotehnic
Nivelul de instruire: 2 (studii medii)
Am fost angajot ca topograf cod 311804 la un laborator de UCCH{urmarirea comportarii constructiilor hidrotehnice} si d-na de la personal mi-a spus ca nu pot fi asimilat cu un agent hidrotehnic cod 712915 in timp ce unii colegi{ electricieni, mecanic auto, lacatus mecanic, tehnician principal specialist} au fost asimilati ca agent hidrotehnic primind o decizie de trecere pe acest post. Am observat ca meseria de agent hidrotehnic este trecuta cu 2 coduri: 712915 si 711915. Am intrebat pe cineva care a lucrat la RU dar nu a stiut sa-mi explice cum se aplica codurile COR si cum se asimileaza. Am citit noul COR si am inteles ca nu se asimileaza agent hidrotehnic cod 712915 cu nicio meserie de electricieni, de mecanici etc..Daca inteleg eu bine, topograf cod 311804 poate fi asimilat cu tehnician hidrotehnic cod 311205! De asemenea, un tehnician topometrist cod 311206 poate fi asimilat cu un tehnician hidrotehnic cod 311205. Daca va pricepeti la aplicarea codurilor COR va rog sa-mi explicati si mie mai detaliat despre codurille mentionate. Daca am inteles bine si meseria de topograf cod 311804 se asimileaza cu cea de tehnician hidrotehnic cod 311205 de ce nu s-ar asimila si cea de topograf cu cea de agent hidrotehnic? Cu multe multumiri...
Codul COR este un simbol numeric specific unei anumite ocupatii/meserie/functie. Toti angajatorii trebuie sa-si incadreze salariatii folosind codurile COR. Incepand cu data de 1 ianuarie 2012 a fost introdusa Noua Clasificare a ocupatiilor din Romania, aprobata prin Ordinul comun al Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si Institutului National de Statistica nr. 1.832//856/2011, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 561, din 8 august 2011 si pana la 31 decembrie 2011, noua clasificare a functionat in paralel cu cea veche. Cand se stabileste o functie/ocupatie si un cod COR, este important sa se analizese ce face efectiv pozitia respectiva in organizatie / departament, domeniul in care activeaza, dupa care se coreleaza cu nivelul de studii impus de COR.