Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Corectare inregistrare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Corectare inregistrare TVA

Buna ziua, am si eu o intrebare. O firma care nu este cu tva la incasare a achizitionat marfa de la un furnizor care este cu tva la incasare eu i-am dedus tva in intregime de la acest furnizor care mi-a scapat necontrolat in registrul ag economici care aplica tva la incasare .Am facturi din martie 2013 de la acest furnizor . Cum tb procedat Tb sa fac corectie erori materiale la dec de tva , dar asta inseamna sa dau totul peste cap sau sa regularizez in decontul aferent lunii septembrie?multumesc pt sprijin
Buna seara,

In opinia mea cel mai la indemana este sa efectuati toate operatiunile utilizand randurile de regularizari din decontul de TVA. Operatiunea de corectie se refera in special la erorile materiale din deconturile de TVA depuse anterior, cazul dvs. in opinia mea, incadrandu-se mai degraba la catagoria regularizarilor de taxa.

Numai bine