Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptia tardivitatii introducerii plangerii penale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptia tardivitatii introducerii plangerii penale

Buna ziua,am o intrebare. Am facut o plangere penala ptr tulburarea de posesie,art 220 din codul penal.la care am pus poze (65) evidente,doveditoare,plus cele facute de politie. S-a dat NUP,am facut plangere impotriva NUP,s-a constatat ca am dreptate si s-a trimis dosarul inapoi la sectia de politie ptr anchetare superficiala,politie din nou a propus NUP care s-a confirmat de parchet,desi nu este nici o hartie in plus in dosar sau vreo ancheta.Faptuitorul este o societate comerciala de constructii.Am facut in termen de 20 zile de la comunicarea de catre parchet a NUP,plangere la judecatoria de sector,care a invocat din oficiu exceptia tardivitatii introducerii plangerii impotriva solutiei de netrimitere in judecata si a dat solutie DEFINITIVA pe motiv de admite exceptia tardivitatii plangerii.Deci inteleg ca nu se mai poate face nimic? Dar este o mare greseala facuta de instanta.Solutia de NUP am primit-o prin posta,comunicata,pe data de 28.05.2013,stampila postei.Eu am facut plingerea si am trimis-o cu confirmare de primire pe 14.06.2013(vineri).A ajuns la registratura judecatoriei pe 17.06.2013(luni) si dosarul s-a inregistrat cu data de 17.06.2013. Unde este tardivitatea. Din 28 inclusiv pana in 14 inclusiv sunt 18 zile,sau nu stiu eu cum se socotesc cele 20 zile ? Din 29.05.2013 pana in 17.06.2013 sunt 20 zile ? Eu cred ca am dreptate si intrebarea este daca este o greseala a instantei, nu mi-se pare corecta si legala solutia data,se poate face ceva?Multumesc
Scuze acum am inteles. Pe 17.04.2013,data postei am depus plangere impotriva rezolutiei de NUP din data de 06.03.2013,data de procuror al Parchetului de pe langa judeatoria sectorului, Pe 28.05.2013 primesc de la prim procuror al Parchetului de pe langa jud.sectorului rezolutia de NUP data de acesta in data de 13.05.2013 ,ca raspuns la plangerea privind rezolutia din 06.03.2013,( la sfarsit scrie ..se comunica si eu am primit-o pe 28.05.2013).Apoi eu am facut in 14.06.2013,deci la 17 zile de la 28.05.2013, Plangere in fata judecatoruluiimpotriva rezolutiei de NUP din13.05.2013 data de Parchetul de pe langa jud sectorului..Tot ce am trimis a fost cu confirmare de primire. Cred ca problema este intre 17.04.2013 si 13.05.2013 caci numai aici sunt mai mult de 20 zile? Decizia nr.1/2009 a ICCJ nu se aplica? EU nu am de unde sa stiu daca un procuror a rezolvat cererea in 20 zile ci numai dupa ce mi se comunica.
Dvs aveati 20 de zile de la depunere sa asteptati raspunsul prim procurorului si daca nu ati primit in acest interval aveati 20 de zile de la expirarea termenului initial sa va adresati instantei.Pe scurt 20+20 de la depunerea plangerii la prim procuror trebuia sa calculati. Daca va raspundea inauntrul celor 20 de zile initiale, trebuia sa calculati inca 20 de la comunicare.
Da,aveti dreptate,am depasit cele 20+20 zile,17.04.2013 plus 40 zile data este 27.05.2013 si eu am primit comunicarea de la prim procuror pe 28.05.2013,si contine rezolutia lui data in 13.05.2013,deci a dat-o in mai mult de 20 zile(17.04-13.05.2013).Nu se aplica decizia nr.1/2009 a ICCJ ? Eu in 17.04.2013 am facut.....PLANGERE IN FATA JUDECATORULUI impotriva NUP din 06.03.2013 ? acesta este titlul
Dar in final si in spiritul dreptatii,da am gresit ca nu am stiut procedura,dar nu este corect ca o fapta reclamata in 19.10.2010,fapta reala si dovedibila,sta la Politie mai mult de 2 ani,prim procurorul da dosarul inapoi ptr reinvestigare corecta si de aici se pierde pe procedura de zile,comunicare,etc.Nu se poate face nimic,tulburarea posesiei este evidenta si dovedita cu poze judiciare,facute de politie si este continua timp de un an.Chiar aceasta sentinta definitiva nu poate fii atacata? Nu a fost redactata pana acum si am inteles ca nu se comunica? Eu am crezut ca daca Politia analizeaza sumar faptele daca ajung in instanta se face o judecata dreapta nepartinitoare
gyandy, utilizator
Eu am incercat sa va arat cum trebuiesc interpretate termenele mai departe dvs analizati.