avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - identificare bunuri debitor
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - identificare bunuri debitor

administrez o societate si am o factura pe care nu am putut-o plati.Creditorul are sentinta de executare silita.Poate sa vina la mine in societate sa puna sechestru pe orice bun chiar daca acest bun nu este al meu, urmand mai apoi ca proprietarul sa mearga sa dovedeasca prin documente faptul ca acel bun este al lui????Lamuriti-ma va rog....
Cel mai recent răspuns: avLeon , utilizator 11:32, 23 Octombrie 2013
Executarea silită se poate intinde doar asupra veniturilor şi bunurilor proprietate a debitorului. Dvs. veti indica executorului judecatoresc, bunurile mobile asupra carora ar putea sa faca executarea. Cititi dispozitiile art. 726 si urmatoarele din Codul de procedura civila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru asigurator eye eye Am o hotarare prin care s-a admis infiintarea unui sechestru asigurator asupra unui bun mobil. Pot lua bunul de la debitor? Data post: Miercuri, 14 Mai ... (vezi toată discuția)
Somatie executare silita cheltuieli de judecata- plata esalonata Adrianflorina81 Adrianflorina81 am primit o somatie pentru o executare silita a unor cheltuieli de judecata, sunt de acord sa le platesc dar nu am de unde toata suma in intregime in valoare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, se da urmatoarea speta, la data de xx.xx.xxx intre ... S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L Buna ziua, Se da urmatoarea speta, La data de xx.xx.xxx intre 2 parti, una societate comerciala cealalta persoana fizica se incheie un contract de furnizare ... (vezi toată discuția)