Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Motivarea apelului in noul Cod de procedura civila a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Motivarea apelului in noul Cod de procedura civila a ramas nechimbat fata de vechiul cod?

Buna ziua,

Motivarea apelului in noul Cod de procedura civila a ramas nechimbat fata de vechiul cod?

Adica anterior modificarii legii se putea declara apelul urmand ca motivarea apelului sa se faca ulterior.

In prezent se mai poate proceda in acest mod?

Cum considera instantele de judecata?
Pe mine ma intereseaza daca exista obligativitatea motivarii apelului si nu se mai poate asa cum se putea declara apel nemotivat pana la judecata in apel deoarece iau in calcul ipoteza ca instanta de recurs sa considere ca apelul este supus legii noi intrucat procesul nu a inceput pe legea veche ci pe legea noua datorita disjungerii.

De aceea ma intereseaza daca se poate da declaratie de apel fara motivare.

Inca nu este clara legea aplicabila in respectiva speta si cum va gandi instanta de apel.

Ca sa fiu mai explicit incerc sa arat faptul ca daca instanta de apel va considera aplicabila legea noua o va aplica pe aceasta cu toate consecintele juridice ce ar decurge daca exista obligativitatea motivarii apelului in termenul prevazut de lege.

Adica poate exista riscul sa se ajunga in situatia unui recurs nemotivat in ceea ce priveste consecintele juridice...si anume nulitatea...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Exista obligativitatea depunerii motivarii in fapt si in drept sub sanctiunea decaderii datorita procedurii legate de intampinare si raspunsul la intampinare.
Acest lucru duce la aceasta concluzie deoarece comunicarile le face prima instanta si nu instanta de apel.

Nu a zis insa niciun autor ca aceasta ar fi ratiunea pentru care trebuie depuse motivele in fapt si in drept.

In doctrina nu se explica ratiunea...
Probabil ca in practica vor observa.

In speta mea, daca instanta nu face comunicarea instanta de apel nu mai poate face comunicarea motivelor de apel intrucat lege obliga prima instanta.Deci, nu cred ca pot sa faca vreo inginerie juridica datorita acestui motiv...

Sau ar putea invoca decaderea oricum?
Ma refer la comunicarea declararii apelului nemotivat.
Cealalta parte ar putea sau nu sa faca intampinare la un apel nemotivat?

Sau...pur si simplu se poate ca prima instanta sa nu comunice declaratia de apel si nu s-ar respecta legea noua.In acest caz nu cred ca ar mai avea ce sa faca instanta de apel.

Toate partile au avut actiunile respinse si se afla in aceeasi situatie juridica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Voi face motivarea in termenul prevazut de noua lege.

E posibil ca instanta de apel sa invoce din oficiu nulitatea si sa nu se tina cont ca nu s-a respectat procedura pe noua lege.

Ca sa nu incurc lucrurile cred ca voi face motivarea in termenul prevazut de noua lege intrucat cine stie ce ar considera instanta de recurs dupa un apel de acest fel...chiar daca nimeni nu ar fi respectat legea...