Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor

Am inteles ca celor care au iesit la pensie in perioada 2011-2013 li se vor recalcula pensiile. Pentru aceasta trebuie ca pensionarul sa faca o cerere sau se recalculeaza pensia din oficiu? Stie cineva cum se va face acest calcul? Care este formula magica? Multumesc!
In mod normal Casa teritoriala de pensii ar trebui sa emita o decizie noua de pensionare, care dupa caz, sa poata fi contestata.
In ianuarie 2013 cand s-au recalculat pensiile celor iesiti la pensie in 2011 si 2012, cu indicele 1,06 nu s-au trimis decizii noi de pensionare.
Punctajul majorat s-a regasit numai pe cuponul de pensie.
coeficientul pe anul 2012 stiti cat este ?
Se vehiculeaza 1,19.
Pentru perioada 01.01.2011 - 31.12.2012 coeficientul este 1,12.
Pentru perioada 01.01.2012 - 22.01.2013 coeficientul este 1,17.
Recalcularea celor 210.000 pensii va dura o perioada de timp, nespecificata in actul normativ.
Numai dupa terminarea recalcularii tuturor celor 210.000 de pensii (prin aprilie - mai 2013), se vor acorda si drepturile suplimentare la pensii, celor indreptatiti, retroactiv, incepand cu data de 07.11.2013 (afirmatia apartine primului-ministru, la Romania TV in seara zilei de 18.12.2013).
In mod normal casele judetene de pensii vor trebui sa trimita pensionarilor cuprinsi in recalcularea pensiei, noile decizii de pensionare, cu un nou punctaj mediu, superior celui detinut pana in prezent.
Buna seara
Am citit articole si comentarii, intrebari si raspunsuri, dar nicaieri nu am gasit clar ce se va intampla cu plusul de 6% dat de la 01.01.2013 tuturor pensionarilor ce au depus dosarele in intervalul 01.01.2011-06.11.2013.
Acesti bani se vor retine din pensii, ca fiind 'neconstitutionali', sau raman ai pensionarilor, urmand ca de la 07.11.2013 sa se ajunga la pensiile corectate, calculate 'constitutional'?
Cristina
CristinaCIC, utilizator