avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor

Am inteles ca celor care au iesit la pensie in perioada 2011-2013 li se vor recalcula pensiile. Pentru aceasta trebuie ca pensionarul sa faca o cerere sau se recalculeaza pensia din oficiu? Stie cineva cum se va face acest calcul? Care este formula magica? Multumesc!
Din cate am inteles pensionarii care au iesit la pensie in 2011, 2012 vor primi incepand cu luna martie o marire a pensiei.
Nu vor primi o marire a pensiei.
Vor primi restante pe lunile noiembrie-decembrie 2013.
Doar pentru lunile noiembrie si decembrie 2013? Si nu li se mareste pensia in continuare si pentru 2014? :O:O
Majorarea din noiembrie(7)va ramane in continuare.
Adica majorarea punctajului prin aplicarea noului indice de corectie.

Pensia pe 2014 va creste prin majorarea valorii punctului de pensie de 762,1 la 790,7 lei.
Am observat ca pe cupon scrie val.punct 790,70, dar nu inteleg cand se va face corelatia de crestere, in sensul in care s-a anuntat ca cei care si-au depus actele in 2011-2012 vor beneficia de o marire de pensie. Eu am vazut ca s-a acordat doar ce s-a acordat tuturor pensionarilor nicidecum ceva in plus. Poate in luna martie. Dar si daca se aproba ceva in martie acest coeficient de marire al pensiei ramane in continuare sau a fost doar pe o anumita perioada de timp si atat?

Alte discuții în legătură

Pensii recalculate sunacetin sunacetin Buna ziua,tatal meu a iesti la pensie in iulie 2011,dupa 41 ani de munca i sa calculat o pensie de 871 lei,lui i se va mai calcula oare pensia,cand un coleg ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Anniko Anniko Am citit un articol referitor la faptul că \\"Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 \\" din care am înţeles ... (vezi toată discuția)
Corectia punctului de pensie liviumandric liviumandric M-am pensionat in 17.07.2012 decizia de pensionare nr.185247 cu punctul de pensie calculat de 1.93411 si valoarea punctului de 732,80. In 01.03.2013 ... (vezi toată discuția)