Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am PFA. E mai avantajos sa trec pe SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am PFA. E mai avantajos sa trec pe SRL?

Salut,

Sunt angajat si in paralel am PFA axat pe servicii informatice. Va rog sa mi spuneti daca e mai avantajos sa trec pe SRL. Din ce m-am informat eu, as plati 3% din venit atata vreme cat ma incadrez in conditiile pentru microintreprinderi. Intrebarea este cum imi scot banii din firma. Mai e vreo taxa care trebuie platita ? Mai trebuie sa platesc CAS, CASS sau alte taxe , avand in vedere ca sunt angajat ?

Multumesc!
ca firma platesti 3% impozit pe venit, 16% pe dividende iar daca nu ai niciun alt venit salarial mai platesti si cass 5.5% la dividende.

Ca pfa, atata timp cat esti si angajat undeva, nu mai platesti si cas 31.3% si prin urmare taxele catre stat sunt 16 + 5.5. Ai avantajul ca poti face ce vrei cu banii, atunci cand ii incasezi pe cand, ca firma, iti iei banii dupa aprobarea bilantului.
Multumesc de raspuns. Deci mai bine raman pe PFA :)