avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul Forfetar versus impozitul pe non-profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul Forfetar versus impozitul pe non-profit

Este logica si benefica noua idee de Ordonanta privind impozitarea forfetara a intreprinderilor indiferent daca fac sau nu profit? Aberatia apare ca acest nou impozit zis ''pe profit'' este un impozit pe cifra de afaceri ceeace nu este obligatoriu sa se asocieze intr-un exercitiu financiar cu aparitia unui profit. Este acest nou impozit (poate el fi numit oficial) impozit pe non-profit ???

Poate ca persoane mai competente ce frecventeaza aces forum vor avea idei de impartasit. Sunt totusi zeci de mii de mici si medii i,njtreprinzatori care azi in timp de criza se zbat sa supravietuiasca. Estge oare un act socila sa -i tratezi cu un astefel de impozit. Sau Guvernul PSD-PD L doreste sa ne intoarca in comunism ?

Cu curiozitate astept raspunsuri si sugerarea eventualele cai de atyac impotriva acestui aberant abuz demn de Moldova lui Voronin.
Cel mai recent răspuns: saaa , utilizator 13:00, 15 Aprilie 2009
maccount a scris:

davideg a scris:

Logica sau nelogica, benefica sau nu, e clar ca ceva i-a impins spre aceasta decizie si anume evaziunea fiscala enorma din tara asta.E adevarat ca sunt societati care se zbat intre viata si moarte dar e si mai adevarat ca multe se zbat asa doar in acte.In realitate, administratorii isi cumpara masini frumoase, cheltuiesc banii cum vor ei si cu cine vor ei, si toti au inplementata in cap ideea ca fac ce vor cu banii firmei ca sunt banii lor.Majoritatea intreprinzatorilor nu a inteles un lucru simplu, si anume ca, in momentul in care ti-ai pus in cap sa-ti infiintezi o societate comerciala care are statut de persoana juridica, aceasta persoana juridica pe care ai infiintat-o nu esti tu, patrimoniul ei nu este al tau, banii ei nu sunt ai tai.Tva-ul din facturi nu e al tau si nici al firmei, e al statului.Sunt lucruri simple, pe care fiecare intrepinzator ar trebui sa le stie si sa le respecte si le-ar fi mult mai usor.


Aveti dreptate , insa inainte de a se lua aceasta masura nu au fost epuizate metodele de combatere a evaziunii fiscale, nu au fost verificate toate posibilele incalcari ale legislatiei fiscale.

Exista societati la care acest impozit minim nu are nici un impact deoarece impozitul pe profit era oricum mai mare....problema este la micro unde s-a optat pentru o "facilitate"!

Si cu acest set de masuri nu au rezolvat mare lucru, vor plati tot cei care plateau si pana acum, exista inca zone evazioniste nereglementate care asa vor ramane in continuare.


Amintiti-va de anul 2001 cand a aparut pentru prima oara impozitul pe venitul "micro" cand societatile "erau obligate la plata unui impozit" toti au strans din dinti si au platit... asa ca...

Asa si acum, strang din dinti si vor plati, pe asta s-au si bazat.
Cum ramane cu firmele mici, cu 2-3 angajati, carora trebuie sa li se plateasca salarii+impozite pt. salarii etc. iar la sarsitul anului firmele respective au profit 100 euro? De unde platesc acel minim de 2.200 lei? Fac un imprumut la banca? Cum necum aceste firme tin oamenii angajati. In situatia data inchizi firma, treci in somaj impreuna cu angajatii, dupa care i-i chemi sa lucrati la negru. Asta nu cred ca este o solutie pentru evaziunea fiscala, ci un indemn pentru munca la negru. Sa nu ne mire daca in perioada urmatoare o sa creasca alarmant nivelul somajului... . Probabil ca o sa devenim o tare de someri, sunt curios cum ar putea sa rezolve guvernul o astfel de situatie....
Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de acest impozit minim care a aparut in MO din 14 aprilie. Am un srl care a fost infiintat in anul 2008 in vederea realizarii unei pensiuni intr-o zona turistica rurala. Fiind vorba de o zona rurala am facut un proiect pentru fonduri nerambursabile care inca nu stiu daca se va aproba. Pentru anul 2008 am realizat venituri din dobanzi bancare - aferente contului bancar deschis - in suma de 0,02 lei. Chiar si in cazul in care mi se va aproba proiectul, intr-o prima faza voi avea cheltuieli si nu venituri. In aceasta situatie ce se intampla? Sunt obligata sa platesc 2200 lei pe an chiar daca nu am venit din cauza celor 0.02 lei?
RUS_OANA a scris:

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de acest impozit minim care a aparut in MO din 14 aprilie. Am un srl care a fost infiintat in anul 2008 in vederea realizarii unei pensiuni intr-o zona turistica rurala. Fiind vorba de o zona rurala am facut un proiect pentru fonduri nerambursabile care inca nu stiu daca se va aproba. Pentru anul 2008 am realizat venituri din dobanzi bancare - aferente contului bancar deschis - in suma de 0,02 lei. Chiar si in cazul in care mi se va aproba proiectul, intr-o prima faza voi avea cheltuieli si nu venituri. In aceasta situatie ce se intampla? Sunt obligata sa platesc 2200 lei pe an chiar daca nu am venit din cauza celor 0.02 lei?



Din cate inteleg eu din OUG astea, orice srl plateste pana cand se declara de la ONRC activitatea suspendata => permiteti-mi sa va urez un calduros "bun venit in clubul platitorilor de taxa forfetara =D> "!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza impozitul pe venit si impozitul pe profit ? distribution distribution Buna ziua! Imi puteti explica cum se calculeaza impozitul pe venit, impozitul pe profit si dividendele? Sa luam un exemplu pentru a putea intelege mai ... (vezi toată discuția)
Nelamurire micro intr. in 2010 utilizator nou utilizator nou Am considerat ca e mai usor daca o iau de la inceput . Dupa cateva ore petrecute pe legislatie si forumuri , concluzia este : nu se stie daca va mai fi ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetear micro mona_genes mona_genes am o micro infiintata in aprilie 2009. Imi puteti spune ce impozit forfetar platesc la trim II ? Cifra de afaceri pe 2008 e 0. Multumesc mult ! (vezi toată discuția)