avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident de masina
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident de masina

Buna seara
Va rog sa-mi spuneti: daca in urma accidentului s-a constat (nu am avut posibilitatea sa contest PV), ca eu sunt vinovatul, in baza asigurari de lamasina ,familia are dreptul la vreo despadubire avand in vedere ca eu am ramas paralizat total?Accdentul a avut loc acum doi ani..
Se merita sa contactez vreun avocat specializat pe acest domeniu sau nu?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 17:20, 9 Februarie 2014
Da, societatea de asigurare e obligata sa va despagubeasca, dar pentru asta, nu va adresati ci unui organism international (cu filiala si in Romania).
Aveti nevoie de actele facute atunci (pv al politiei, certificat medical, etc)
[Folositi mesageria privata]
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Februarie 2014
Admin, administrator
In baza politei RCA pot primi despagubiri pentru vatamari corporale sau deces si pasagerii din masina vinovata , cu exceptia soferului !
Inclusiv persoanele pe care le avea in intretinerea soferului.

Legea nr. 136/1995 privind asigurările si reasigurările în România

Art. 50. - Despăgubirile se acordă pentru sumele pe care asiguratul este obligat să le
plătească cu titlu de dezdăunare si cheltuielile de judecată persoanelor păgubite prin
vătămare corporală sau deces, precum si prin avarierea ori distrugerea de bunuri.

În caz de vătămare corporală sau deces, despăgubirile se acordă atât pentru
persoanele aflate în afara vehiculului care a produs accidentul, cât si pentru persoanele
aflate în acel vehicul, cu excepia conducătorului vehiculului respectiv.

Se acordă despăgubiri si în cazul în care persoanele care formulează pretentii de
despăgubiri sunt sotul (sotia) sau persoane care se află în întretinerea proprietarului ori
conducătorului vehiculului asigurat, răspunzător de producerea accidentului.

Pentru avarierea sau distrugerea bunurilor, despăgubirile se acordă pentru bunurile
aflate în afara vehiculului care a produs accidentul, iar pentru bunurile aflate în acel
vehicul, numai dacă acestea nu erau transportate în baza unui raport contractual
existent cu proprietarul sau cu utilizatorul vehiculului respectiv, precum si dacă nu
aparineau proprietarului, utilizatorului ori conducătorului vehiculului răspunzător de
producerea accidentului.

Art. 51. - Despăgubirile, astfel cum sunt prevăzute la art. 49 si 50, se acordă si în
cazul în care cel care conducea vehiculul, răspunzător de producerea accidentului, este
o altă persoană decât asiguratul.
Speculativ unii solicita despagubiri cf art 50 alin 3 din legea 136/1995 si fac dovada ca erau in intretinerea conducatorului auto vinovat. Dar art are cu totul si cu totul alte conotatii. Se spune ca Inalta Curte ar fi acordat despagubiri ptr caz similar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ucidere si vatamare din culpa - cine plateste daunele? lory_cki lory_cki Buna ziua, in urma unui accident rutier care a cauzat moartea unui pasager si vatamarea corporala grava a celuilalt pasager, s-a ajuns la proces prin care ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca aroua_r aroua_r Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Vreau sa dau in judecata o societate de asigurari la care era asigurat masina cu care sotul meu a avut un ... (vezi toată discuția)
Despagubire morala si materiala pe baza politei rca Laszlo Bicsak Laszlo Bicsak Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu parerile dumneavoastra in legatura cu speta de mai jos, gasita pe net. Intrebarea ar fi, sunt indreptatiti ... (vezi toată discuția)