Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident de masina
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident de masina

Buna seara
Va rog sa-mi spuneti: daca in urma accidentului s-a constat (nu am avut posibilitatea sa contest PV), ca eu sunt vinovatul, in baza asigurari de lamasina ,familia are dreptul la vreo despadubire avand in vedere ca eu am ramas paralizat total?Accdentul a avut loc acum doi ani..
Se merita sa contactez vreun avocat specializat pe acest domeniu sau nu?
Multumesc.
Da, societatea de asigurare e obligata sa va despagubeasca, dar pentru asta, nu va adresati ci unui organism international (cu filiala si in Romania).
Aveti nevoie de actele facute atunci (pv al politiei, certificat medical, etc)
[Folositi mesageria privata]
Admin, administrator
In baza politei RCA pot primi despagubiri pentru vatamari corporale sau deces si pasagerii din masina vinovata , cu exceptia soferului !
Inclusiv persoanele pe care le avea in intretinerea soferului.

Legea nr. 136/1995 privind asigurările si reasigurările în România

Art. 50. - Despăgubirile se acordă pentru sumele pe care asiguratul este obligat să le
plătească cu titlu de dezdăunare si cheltuielile de judecată persoanelor păgubite prin
vătămare corporală sau deces, precum si prin avarierea ori distrugerea de bunuri.

În caz de vătămare corporală sau deces, despăgubirile se acordă atât pentru
persoanele aflate în afara vehiculului care a produs accidentul, cât si pentru persoanele
aflate în acel vehicul, cu excepia conducătorului vehiculului respectiv.

Se acordă despăgubiri si în cazul în care persoanele care formulează pretentii de
despăgubiri sunt sotul (sotia) sau persoane care se află în întretinerea proprietarului ori
conducătorului vehiculului asigurat, răspunzător de producerea accidentului.

Pentru avarierea sau distrugerea bunurilor, despăgubirile se acordă pentru bunurile
aflate în afara vehiculului care a produs accidentul, iar pentru bunurile aflate în acel
vehicul, numai dacă acestea nu erau transportate în baza unui raport contractual
existent cu proprietarul sau cu utilizatorul vehiculului respectiv, precum si dacă nu
aparineau proprietarului, utilizatorului ori conducătorului vehiculului răspunzător de
producerea accidentului.

Art. 51. - Despăgubirile, astfel cum sunt prevăzute la art. 49 si 50, se acordă si în
cazul în care cel care conducea vehiculul, răspunzător de producerea accidentului, este
o altă persoană decât asiguratul.
Speculativ unii solicita despagubiri cf art 50 alin 3 din legea 136/1995 si fac dovada ca erau in intretinerea conducatorului auto vinovat. Dar art are cu totul si cu totul alte conotatii. Se spune ca Inalta Curte ar fi acordat despagubiri ptr caz similar.