Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbarea presedintelui si a Comitetului Executiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbarea presedintelui si a Comitetului Executiv

Comisia de Cenzori a blocului in care locuiesc a constatat nereguli in repartizarea costurilor ce au fost aduse la cunostinta presedintelui si administratorului si afisate la avizier in mod sistematic.
Acestia nu au facut nimic asa ca Comisia de Cenzori si a dat demisia si s a convocat Adunare Generala Extraordinara. Nu a fost jumatate plus 1 membru din asociatie la prima sedinta asa ca deciziile s-au luat la a 2 a sedinta.

A fost ales un nou comitet executiv din care fac parte 2 persoane care nu sunt proprietari, au fost imputerniciti de proprietari, membrii in asociatie, sa participe la sedinta si alesi in comitetul execitiv de catre vecini.

1. Cum pot sa ramana in continuare in Comitetul executiv? Ce acte trebuie sa faca proprietarul?

Fostul presedinte vrea sa atace in instanta noul comitet pe motiv ca nu este legal constituit fiind format din persoane care nu sunt membrii in asociatia de proprietari.

Actualul presedinte vrea sa isi dea demisia, la fel si un membru.
2. Exista un numar minim de membrii in comitetul executiv?
3. Trebuie convocata adunare generala din nou daca isi dau demisia membrii?
4. Poate fi ales un nou presedinte dintre membrii actualului comitet?
5. Poate fi admis in comitetul executiv cenzorul fara a fi luata decizia in adunarea generala?

Multumesc.
Dana
1. Nu pot ramane. In comitetul executiv nu pot fi alesi decat proprietari.
Persoanele respective au avut o imputernicire pentru a participa si a vota hotarari ale AG, nu pentru a fi alesi.
2. Numarul trebuie sa fie impar si conform cu cel inscris in statutul asociatiei.
3. Da, trebuie reconvocata AG pentru alegerea unui comitet executiv stabil.
4. Da, poate fi ales.
5. Cenzorul nu face parte din comitetul executiv. Comisia de cenzori este independenta, desi lucreaza in colaborare cu comitetul executiv, dar nu ii este subordonata nici comitetului executiv, nici presedintelui.