Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriere la condamnare 15 ani si 2 luni
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriere la condamnare 15 ani si 2 luni

O condamnare de 15 ani si 2 luni pt inselaciune definitiva in 2000 cind are termenul de prescriere? Condamnarea a fost data in lipsa si nepusa in aplicare.
Va trebui, in primul rand sa faceti o cerere de reducere a pedepsei, conform art.6 Cod penal:

ART. 6
Aplicarea legii penale mai favorabile după judecarea definitivă a cauzei
(1) Când după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare şi până la executarea completă a pedepsei închisorii sau amenzii a intervenit o lege care prevede o pedeapsă mai uşoară, sancţiunea aplicată, dacă depăşeşte maximul special prevăzut de legea nouă pentru infracţiunea săvârşită, se reduce la acest maxim.

Apoi se verifica daca este indeplinit termenul de prescriptie a executarii pedepsei:
ART. 162
Termenele de prescripţie a executării pedepsei
(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;

Executarea pedepsei dvs. este prescrisa, pentru ca pedeapsa pentru inselaciune este de maxim 5 ani!
Va multumesc. Cererea catre tribunal poate fi facuta si din alta tara?
gorciu, utilizator