Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diferente de curs valutar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diferente de curs valutar

Buna ziua !
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema :
In luna februarie am contractat un imprumut de la o institutie de credit in valoare de 10.000 euro la un curs de 4,5 lei respectiv 45.000 lei

512 =519 45.000

Pentru a simplifica problema am considerat ca imprumutul se ramburseaza in intregime in luna martie.

Pe data de 2 martie primesc instiintarea de plata la un curs de 4.55 lei (cursul de 4,55 e al bancii comerciale si nu BNR) respectiv
10.000 x 4.55 = 45.500 lei pe care o si achit la aceasta valoare ( in lei).

Soldul contului 519 devine 0 ( imi ramane o diferenta de 500 lei )
Cursul BNR la 31 martie este de 4,58 lei.

Ce sume ar trebui sa sa inregistrez ca diferente de curs valutar ? Dilema mea este cum inregistrez diferenta platita de 500 lei
La data de 2 martie, cand ati efectuat rambursarea, faceti inregistrarile :
45000=519
500 =668 = 512 = 45500,conform pct.185 alin.(9)din ANEXA la OMFP 3055/2009.
ca regula, soldul in devize la sf.lunii se reevalueaza la cursul bnr de la data de 28feb.Ulterior orice diferenta platita fata de cea inregistrata este diferenta de curs valutar cont 665/765