Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Preluare contabilitate firma - situatii pe care are ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Preluare contabilitate firma - situatii pe care are fosta firma obligatia de a le pune la dispozitie

Buna ziua,
am preluat cu 01.05.2014 un magazin alimentar de la o firma de contabilitate.
Exista ceva legal prin care firma de contabilitate are obligatia de a-mi pune la dispozitie fise de cont analitice pe clienti si furnizori din perioada in care contabilitatea a fost intocmita acolo?
Multumesc!
Potrivit Ordin 3055/2009:

(1) Contabilitatea furnizorilor şi clienţilor, a celorlalte datorii şi creanţe se ţine pe categorii, precum şi pe fiecare persoană fizică sau juridică.
În acest sens, în contabilitatea analitică, furnizorii şi clienţii se grupează astfel: interni şi externi, iar în cadrul acestora pe termene de plată, respectiv de încasare.

Deci respectiva firma are obligatia sa predea administratorului o lista analitica a furnizorilor si clientilor la 30.04.2014 care sa corespunda cu soldurile conturilor respective.

Cat priveste fise analitice se poate deduce din ce scrie mai sus ca trebuie sa existe si fise analitice, altfel cum se demonstreaza ca s-a tinut contabilitatea analitic?

Oricum colegial ar fi sa vi le dea, eu le-as da daca mi s-ar solicita. Nu mi se pare greu sa exporti in excel/pdf din softul contabil aceste evidente.
Ioan Petru Butariu, Contabil