avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare pentru art.87 al.1 din Oug.195/2002- permis ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare pentru art.87 al.1 din Oug.195/2002- permis de conducere

Buna ziua,

Va rog respectuos sa-mi traduceti si mie urmatoarea condamnare:
Solutia pe scurt: In temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr 195/2002 rep., cu aplicarea art 374 alin. 4 C.p.p., art. 396 alin. 10 C.p.p., art. 5 C.pen., art. 74 lit. a C.pen. din 1969, art. 76 lit. e C.pen. din 1969 condamna pe inculpatul Lazar Adi Marian, la pedeapsa de 6 luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drum public a unui vehicul avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala. In temeiul art. 12 din Legea nr. 187/2012 rap. la art. 71 C.pen. din 1969, interzice inculpatului, ca pedepasa accesorie drepturile prevazute de art. 64 lit.a, teza II si lit b C.pen din 1969. In temeiul art. 15 din Legea nr. 187/2012 rap la art. 81 C.pen din 1969, suspenda conditionat executarea pedepsei pe durata termenului de incercare de 2 ani si 6 luni, care incepe sa curga de la ramanerea definitiva a hotararii. In temeiul art. 404 alin. 4 C.p.p. pune in vedere inculpatului prevederile art. 83 C.pen., din 1969 a caror nerespectare atrage revocarea suspendarii conditionate. In temeiul art. 71 alin. 5 din 1969 suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendarii executarii pedepsei principale.

Va multumesc mult pentru ajutor
Este o pedeapsa cu suspendare.
Adica nu ajungeti la inchisoare.
Va multumesc pentru raspuns. Dar ce se intampla cu dreptul de a conduce? Permisul este anulat? daca da dupa cat timp pot sa dau din nou examen pentru obtinerea permisului?

Va multumesc.
Anularea permisului de conducere se dispune de şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitivă, dispusă de o instanţă din România.
Va puteti prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa trecerea unui an de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintarea masinii unei persoane fara permis Dragosh07 Dragosh07 Buna Ziua am incredintat masina unui Prieten care nu detinea permis de conducere , - am fost Opriti de Politia Rutiera , am recunosc fapta , ca sti-am ca nu ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati - interpretare sentinta CrinGeta CrinGeta Buna seara,prietenul meu a fost prins conducand autoturismul sub influienta bauturilor alcoolice si astazi i s-a dat urmatoarea sentinta din care nu prea ... (vezi toată discuția)
Ștergerea cazier judiciar Crisris Crisris Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere Solutia pe scurt: 1. În baza art. 2151 alin. 1 Cod penal din 1969, cu apl. art. 41 alin. 2 Cp din 1969, ... (vezi toată discuția)