Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare in ctb a rovinietei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare in ctb a rovinietei

Buna ziua,

Ma puteti ajuta, va rog, cu inregistrarile contabile pentru achizitia unei roviniete, in situatia in care societatea se incadreaza in situatia limitarii la 50% a deductibilitatii cheltuielilor efectuate pentru auto?
De exemplu, societatea achizitioneaza o rovinieta in suma de 124 lei, pentru 12 luni.
Fac urm. inreg.:
% = 401 124
471 100
4426 24

Luna de luna voi recunoaste 628 = 471 100 lei:12 = 8.33 lei?
Este corect sa inregistrez, de asemenea, doar 50% din TVA facand inregistrarea 635 =4426 12 lei?

kristinikk, utilizator
Fiind vorba de o taxa colectata potrivit Ordonanţei nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, eu as inregistra-o pe 635, nu pe 628.

% = 401
471 100
4426 24

si apoi aplicand Cod fiscal ART. 145^1 Limitări speciale ale dreptului de deducere:

(1) Prin excepţie de la prevederile art. 145 se limitează la 50% dreptul de deducere a taxei aferente cumpărării, achiziţiei intracomunitare, importului, închirierii sau leasingului de vehicule rutiere motorizate şi a taxei aferente cheltuielilor legate de vehiculele aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, în cazul în care vehiculele nu sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice.

471 = 4426 12 lei (de care tineti cont in D300 la rd.28)

Daca aplicati impozit pe profit:

Norme: Cod fiscal ART. 21 al. 4 t)

49^2. Exemplul 2. Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor privind combustibilii aferente unui vehicul care nu este utilizat exclusiv în scopul activităţii economice

- cheltuieli privind combustibilii - 1.000 lei

- partea de TVA nedeductibilă - 120 lei

- baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor privind combustibilii 1.120 lei (1.000 + 120)

- valoarea nedeductibilă a cheltuielilor privind combustibilii

1.120 x 50% = 560 lei.

Deci in cazul d-voastra in final lunar veti inregistra:

635 deductibil = 471 112/12/2 = 4,66 lei
635 nedeductibil = 471 112/12/2 = 4,66 lei
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc frumos pentru raspuns!