Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire imobil

Buna ziua,

Impreuna cu matusa mea am primit o mostenire, rezultata in urma decesului bunicii (mama matusii si a tatalui meu, si el decedat) . Mostenirea consta intr-o casa la curte.
In urma discutiilor avute, cu matusa mea, nu am ajuns la o intelegere asupra impartirii respectivei proprietati, deoarece, ea isi dorea vanzarea, dupa care sa impartim banii, iar eu imi doream o parte din casa (atat cat mi s-ar fi cuvenit).
Mai trebuie sa spun ca succesiunea nu este facuta deoarece matusa nu doreste acest lucru.
Bun, acum vin intrebarile:
1. in momentul de fata, si in conditiile expuse mai sus, ce drepturi am asupra proprietatii?
2. De ce matusa refuza sa facem succesiunea? Ar avea oare vre-un avantaj in cazul in care tergiverseaza acest fapt?
3. care este perioada in care succesiunea se face face mai ieftin? (am inteles ca o anmita perioada se plateste mai putin la primarie)
4. Daca matusa este pornita sa vanda, eu ce sanse am sa pastrez partea care imi revine?
5. Se poate face succesiunea, doar din partea mea? Nu stiu daca am formulat corect, dar intelesul ar fi daca ma pot daca pot incheia procesul de succesiune fara ... ca si matusa mea sa-si doreasca acest lucru.

Multumesc,

Numai bine!
Buna ziua,
1. Va sfatuiesc ca, in situatia in care matusa nu este deacord cu dezbaterea succesiunii sa o actionati in instanta.
2. Dreptul de acceptare al succesiunii este de 6 luni pana la 01.10. 2011 si un an dupa acea data.
3. Dezbaterea succesiunii poate fi facuta oricand dupa decesul celor succedati.
4. succesiunile NU SE DEZBAT LA PRIMARIE CI LA NOTAR SAU IN INSTANTA.
5. La notar, daca succesiunea este dezbatuta intr-un anumit termen (acelea de mai sus) nu se platesc taxele de timbru.
6. Puteti solicita dezbaterea succesiunii prin instanta cu stabilirea unor loturi in natura fiecare putand astfel sa-si ia partea de care sa dispuna ulterior cum doreste sau sa solicitati bunul in materialitatea sa si cu achitarea unei sulte pentru matusa.