Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Investire sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Investire sentinta

buna seara .Am si eu o intrebare legata de sentinta data de tribunal care trebuie investita daca ma exprim corect in definitiva si irevocabila .Suntem o institutie publica cetaxa de timbru judiciar trebuie platit (de 2lei si de 0.50 lei)?Multumesc pt raspuns
Nu este investire.
Cererti o copie legalizata cu aplicarea mentiunii "definitiva si irevocabila".

La cererea Dvs. prin care solicitati legalizarea si aplicarea mentiunii anexati hotararea respectiva.
Taxa de timbru judiciar pentru legalizare este de 2 lei si timbru judiciar de 0.15 lei.
legalmgm, utilizator
1.Daca aveti o actiune depusa inainte de 15.02.2013 atunci aceasta se legalizeaza cu mentiunea " definitiva si irevocabila"
2.Daca aveti o actiune depusa dupa 15 .02.2013 cand a intrat in vigoare noul cod de procedura civila, atunci se legalizeaza cu mentiunea " definitiva".
Taxa de timbru pentru legalizarea unui exemplar de hotarare este de 5.00 lei conform disp.art.9 lit l din Oug.80/2013 , iar timbrul judiciar nu se mai achita.
Art. 9. - Urmatoarele cereri formulate in cursul procesului sau in legatura cu un proces se taxeaza astfel:
l) cereri pentru eliberarea de catre instantele judecatoresti de copii de pe hotararile judecatoresti, cu mentiunea ca sunt definitive, se taxeaza cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
1. Instituția învestirii cu formulă executorie nu mai există în noul Cod de procedură civilă.

2. Dvs. doriți eliberarea unui exemplar al hotărârii cu mențiunea ”definitivă”. Mențiunea ”definitivă și irevocabilă” nu se mai aplică pe hotărâri întrucât, în sistemul noului Cod de procedură civilă, nu mai există hotărâri irevocabile.

3. Timbrul judiciar nu se mai aplică. Prevederea legală referitoare la acesta a fost abrogată prin O.U.G. nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru. Potrivit art. 9, lit. l) din acest act normativ, cererile pentru eliberarea de către instanțele judecătorești de copii de pe hotărârile judecătorești, cu mențiunea că sunt definitive, se taxează cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie.