Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa si timbru judiciare pentru cerere expediere la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa si timbru judiciare pentru cerere expediere la domiciliu decizie Tribunal, CA, ICCJR

Buna ziua,
am o problema - cu toate ca pana azi am primit acasa decizii ale tribunalelor, curtilor de apel si ICCJR (ultima din 15.07.2013 precizeaza ca in baza OUG nr. 80/26.06.2013, nu se mai aplica timbru judiciar) pe baza unei cereri insotite de taxa de 2 lei si timbru judiciar de 0,15 lei, o curte de apel imi restituie prima data in 14.05.2013 si a doua oara in 16.07.2013 cererile expediate AR cu confirmare de primire, pretinzand o taxa de timbru de 1 leu/pagina si timbru judiciar de 0,15 lei, plus 2 lei legalizarea prima data si 5 lei a doua oara.
M-am adresat purtatorului de cuvant al curtii respective prin posta electronica dupa primirea scrisorii din 14.05.2013 dar nu am primit nici un raspuns, nici dupa cateva reveniri.
Va rog sa ma lamuriti care este temeiul legal (lege, HG, regulament, ... articol, paragraf,...) si cum trebuie sa procedez pentru a mi se onora cererea.
Multumiri anticipate.
Incepand cu data de 29.06.2013 s-au modificat taxele judiciare de timbru. Timbrul judiciar nu mai este in vigoare, fiind abrogat prin OUG 80/2013.
Pe vechea reglementare, 1 exemplar legalizat era 2 lei taxa de timbru si 0,15 lei timbrul judiciar.
Noua reglementare prevede ca taxa de timbru pentru 1 exemplar legalizat este de 5 lei, fara a se mai percepe timbrul judiciar.
Multumiri pentru raspuns, ati putea sa-mi indicati articolele din HG 80/2013?
OUG nr. 80/2013 - taxele judiciare de timbru

Art. 9. - Urmatoarele cereri formulate in cursul procesului sau in legatura cu un proces se taxeaza astfel:
a) cereri de recuzare in materie civila - pentru fiecare participant la proces - pentru care se solicita recuzarea - 100 lei;
b) cereri de stramutare in materie civila - 100 lei;
c) cereri de repunere in termen - 20 lei;
d) cereri de perimare - 20 lei;
e) cereri de reexaminare impotriva incheierii prin care au fost stabilite amenzile judiciare si despagubirile potrivit art. 190 din Codul de procedura civila - 20 lei;
f) cereri de reexaminare impotriva incheierii de anulare a cererii de chemare in judecata, formulate potrivit art. 200 alin. (4) din Codul de procedura civila - 20 lei;
g) cereri pentru repunerea pe rol, cand suspendarea judecarii se datoreaza partilor - 50% din taxa judiciara de timbru pentru cererea sau actiunea a carei judecare a fost suspendata;
h) cereri pentru refacerea inscrisurilor si a hotararilor disparute - 50 lei;
i) cereri pentru eliberarea de copii simple de pe inscrisurile aflate la dosar, atunci cand sunt efectuate de catre instanta - 0,20 lei/pagina;
j) cereri pentru legalizarea de copii de pe inscrisurile aflate la dosar, pentru fiecare exemplar de copie - 1 leu/pagina;
k) cereri pentru eliberarea oricaror altor certificate prin care se atesta fapte sau situatii rezultate din evidentele instantelor de judecata ori cu privire la dosarele aflate in arhiva acestora-1 leu/pagina;
l) cereri pentru eliberarea de catre instantele judecatoresti de copii de pe hotararile judecatoresti, cu mentiunea ca sunt definitive, se taxeaza cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie.

Mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Sa inteleg ca pentru eliberarea unei decizii legalizate ale CA trebuie sa achit 5 lei taxe judiciare si nu cate un leu pentru fiecare pagina plus legalizarea?