Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

As dori sa imi spuneti cand ma pot pensiona anticipat, stiind ca din iunie 2014 s-a revenit la prevederea ca profesorii sa se poata pensiona anticipat cu 3 ani.
Sunt cadru didactic din 1980 pana in prezent (am avut un an concediu fara plata), am gradul didactic I si sunt nascuta in oct. 1957.
Alta intrebare ar fi, daca cei 4 ani de facultate se adauga la cei lucrati.
Multumesc anticipat,
1-Eu nu am gasit aceasta modificare.
Daca o gasiti in O.U.G.49/2014 postati-o tot aici.

www.avocatnet.ro/content/for...

2-Facultatea la zi este stagiu asimilat si intra doar in calculul pensiei de limita de varsta.

Am citit cu atentie acum si nu am gasit nici eu formularea pe care o cunosc din Statutul Cadrelor Didactice si care a fost "taiata" in 2010
"TITLUL VII Pensionarea personalului didactic
Art. 126. (1) Personalul didactic beneficiaza de pensie pentru munca depusa si limita de vârsta, de pensie pentru
pierderea capacitatii de munca, de pensie suplimentara si de alte drepturi de asigurari sociale, în conditiile legii. (2) Membrii de familie pot beneficia, în conditiile legii, de pensie de urmas.
Art. 127. (1) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data încheierii anului scolar sau universitar. (2) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic se poate face si în timpul anului scolar sau universitar, cu
aprobarea inspectoratului scolar, respectiv a senatului universitar. (3) Personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani înainte de limitele de vârsta prevazute de legislatia în
vigoare, daca are o vechime în învatamânt de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."

Aceasta informatie a fost transmisa directorilor unitatilor de invatamant in iunie 2014, ca fiind o revenire, ca si cea referitoare la norma de 16 ore pentru profesorii cu gr I si peste 25 ani vechime.

Presupunand ca totusi, nu s-a schimbat nimic, imi puteti spune cand m-as putea pensiona anticipat si cu ce penalizari ?

Va multumesc.
Conditii pentru pensie anticipata partiala:
-Varsta 55 de ani si 11 luni.
-Stagiu 30 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Indeplinind aceste conditii penalizarera va fi de 45% pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare.