Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare adresa punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare adresa punct de lucru

Ce presupune mutarea unui punct de lucru(>6 angajati) la alta adresa, din acelasi judet? Trebuie radiat pct de lucru si deschis altul pe noua adresa?
Ma puteti ajuta cu procedura si actele necesare?
Multumesc
Daca nu mai aveti activitate la vechiul punct de lucru, da, este recomandabil sa radiati. Procedura si actele necesare le gasiti pe site-ul oficilului comertului - www.onrc.ro. Numai bine!
Mentiunea de inchidere a unui punct de lucru deja existent si deschiderea unui nou punct de lucru, unde doriti sa desfasurati activitati economice, se poate efectua in cadrul unui singur dosar, in temeiul unei mentiuni complexe.
Punctul de lucru reprezinta spatiul in care societatea comerciala desfasoara activitati economice. Asadar, orice societate comerciala poate avea in afara de sediul social, care poate fi cu sau fara activitate, un punct de lucru inmatriculat la Registrul Comertului, in raza caruia societatea isi are sediul social. Daca doriti deschiderea unui punct de lucru, trebuie de asemenea, sa autorizati si activitatile pe care doriti sa le desfasurati efectiv in spatiul respectiv.
Dosarul complet pentru ORC necesar inchiderii si totodata, deschiderii unui nou punct de lucru trebuie sa cuprinda:
- Cerere;
- Declaratie;
- Act modificator;
- Copie act modificator;
- Anexa;
- Dovada de proprietate a spatiului cu destinatie de punct de lucru;
- Dovada dreptului de folosinta a spatiului cu destinatie de de punct de lucru;
- Acord asociatie locatari;
- Certificat constatator pentru punctul de lucru pe care doriti sa il inchideti.
- Imputernicire de substituire.
Pentru operatiunile de la Registrul Comertului cititi la adresa
[ link extern ]

si pentru la finante cititi la adresa
[ link extern ]