Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asigurare apartament obligatorie + suplimentara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asigurare apartament obligatorie + suplimentara

Am un apt la ultimul etaj in Constanta. In urma ploilor torentiale apa a patruns in apartament prin tavan, producind pagube imense. Asigurare imi spune ca nu
pote plati nimic pentru ca nu este acoperit fenomenul atmosferic. In polita supl este mentionat risk stabil si dezastre naturale. Reparatia acoperisului este inca sub garantie dar constructorul nu vrea sa accepte posibilele defecte de executare.
Ce pot face in acest caz?
Puteti actiona in judecata asociatia de proprietari solicitand refacerea terasei si suportarea cval. prejudiciului suportat de dvs; acasta (asociatia) poate chema in garantie firma cu care s-a facut reparatia respectiva a acoperisului si, daca se va stabili de catre instanta, in urma probatoriilor administrate, ca reparatia nu a fost facuta corect, firma respectiva va suporta reparatia din nou a acoperisului ( a terasei) si cval. prejudiciului suportat de dvs; asa cum v-a spus si asiguratorul, si eu consider ca inundatiile nu fac parte din dezastre naturale (acestea sunt: cutremurele, alunecarile de teren etc, ci nu inundatiile de la ploi!).
Dezastrele naturale (cutremur, alunecari de teren, inundatii) sunt acoperite prin polita obligatorie PAD.

Prin asigurarea suplimentara se acopera alte riscuri decat cele din PAD, spargeri de conducte, inundatii de la vecini sau din cauza ploilor torentiale, zapada, incendiu, cadere OZN, trasnet, explozie, uragane, tornade, furt, etc.