Forum Discuţii juridice Achiziţii publice litigii contract
Discuție deschisă în Achiziţii publice

litigii contract

La contractele de achizitii publice de lucrari conformr Ordinului 915/2008, trebuie precizat ca litigiile se vor solutiona conform Ordinului 915 sau putem mentiona instantele competente obisnuite?
In principiu trebuie sa treceti in contract clauze in conformitate cu prevederile ordinului 915/2008. In acelasi fel trebuie sa treceti in contract clauze care sa fie in concordanta cu prevederile OUG 34/2009 care de exemplu la art 36 alin 1 precizeaza ca platile institutiilor publice se vor face intre 24-31 a fiecarei luni. Practic trebuie sa faceti in asa fel incat termenul de plata a lucrarilor respective sa cada in acel interval.
Parerea mea este ca nu e in regula ca statul sa impuna clauze contratuale prin Ordine, Ordonante, etc. Totusi, un contract reprezinta intelegerea partilor, si ar trebui lasata o posibilitate de negociere daca este cazul.
Succes.
Litiigiile se pot solutiona de instantele judecatoresti competente.
Ordinul ministrului economiei și finanțelor, al ministrului transporturilor și al ministrului dezvoltării, lucrărilor publice și locuinței nr. 915/465/415/ 2008 s-a abrogat prin Ordin al ministrului finanțelor publice (nr. 1059), al ministrului transporturilor și infrastructurii (nr. 555) și al ministrului dezvoltării regionale și locuinței (nr. 306)
M. Of. Partea I nr. 344 din 22 Mai 2009