avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie minor

As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr o problema. Acum 4 ani in urma divortului copilul meu a fost dat tatalui spre crestere si educare. Motivul a fost banuiesc eu faptul ca eu nu eram in tara. Casatoria s a desfacut din culpa comuna. Dupa 2-3 saptamani m am dus in tara si am deschis proces de reincredintare dar am pierdut. Mentionez ca eu am in romania apartament cu 2 camere care mi a fost donat de mama mea in care locuieste mama singura dar in timpul procesului avocata lui a spus ca eu mai am 3 frati si un apartament cu 2 camere nu e suficient pt atatea persoane plus copilul meu desi fratii mei sunt toti casatoriti si stabiliti in strainatate. Ce nu inteleg eu este ca mie mi au respins cererea de reincredintare pt ca apartamentul cu 2 camere e prea mic si tatal copilului care chiar nu are casa a obtinut custodia pentru faptul ca locuieste cu parintii lui intr o casa nationalizata. multumesc
In conditii normale a-si spune ca este imposibil sa pierdeti custodia copilului, dcaa tatal nu are conditii sa il creasca. Daca conditiie Dvs. de crestere ale copilului sunt mai precare, adic anu aveti locuinta, loc de munca stabil, venituri stabile, atunci nu prea aveti sanse sa recastigati custodia. Cand ati plecat din tara ati fost casatorita? Ati ales sa mergeti spre binele familiei? sau avocatul sotului Dvs. a facut dovada abandonului de familie? Nu ati fost in tara la procesul de divort? de ce nu ati primit atunci copilul in custodie?
Sunt multe circumstante care trebuiesc avute in vedere in dosar.
oricum ce trebuie avut in vedere este copilul: cat de mare e? e bine la tatal lui? creste si se dezvolta normal?
nu s a pus problema abandonului de familie. da am plecat din tara pentru binele familiei pentru ca veam datorii si el din primii bani pe care i am trimis si a cumparat telefon mobil in loc sa plateasca datoriile pe care le aveam in tara. si copilul meu a avut parte numai de pachetele pe care i le trimiteam pt ca banii el stie ce o fi facut cu ei. copilul implineste 10 ani in luna august si este crescut de bunicii paterni pt ca tatal este recasatorit mai are un copil si cu actuala sotie. daca isi iubeste asa de tare copilul de ce nu il tine cu el si cu sotia lui? in timpul procesului de divort nu eram in tara. cand am deschis proces de reincredintare am fost in tara am dus si acte facute la notar de batrana de care aveam grija ca sa dovedesc moralitatea mea.
E important atasamentul fata de parinti , liber exprimat chiar in fata instantei , daca minorul are varsta peste 10 ani ...Faptul plecarii dumneavoastra ar putea conduce catre o afectiune mai mare fata de tata , care , daca realizeaza venituri , si se ocupa corespunzator de copii , indiferent de numarul acestora , atunci incredintarea minorului dumneavoastra s-ar putea sa nu aiba sorti de izbanda.Insa merita sa incercati .Nu stim daca v-ati implicat ,de vreo natura , in cresterea si educarea acestui copil...financiar sau afectiv .....daca ati pastrat o legatura constanta cu acesta....Daca e dispus sa va primeasca , sau percepe plecarea dumneavoastra ca pe un abandon....Acestea sunt lucruri de finete....Conteaza si actuala situatie familiala, daca aceasta creeaza o stare de confort minorului , sau dimpotriva, daca atmosfera din familie e una ostila....Insa daca incredintarea nu va fi facuta dumneavoastra, dreptul de vizita nicidecum nu va fi ingradit, intrucat prezenta ambilor parinti in viata minorului e una deosebit de importanta...
Trebuie si el , ca si copil , sa inteleaga ce se petrece in familie , care sunt schimbarile , pentru a se adapta si pentru a se integra in acest mediu....(e intotdeauna avut in vedere interesul suprem al acestuia , de catre instanta de judecata.)
Insa , pentru a sti ca ati depus toate diligentele pentru ca acest copil sa fie incredintat dumneavoastra , va sfatuiesc sa incercati , angajandu-va un avocat care sa invoce argumente convingatoare , de care instanta sa tina cont.
Si veti avea si impacarea sufleteasca ,stiind ca ati facut tot ceea ce este posibil .Succes.;)

;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abandon familiar Nadia77 Nadia77 Sunt divortata de fostul sot din data de 05 08 2010,avand un copil minor in varsta de 9 ani spre crestere si educare, iar acesta prin hotarare judecatoreasca ... (vezi toată discuția)
Ajutor urgent!!! cris76 cris76 Buna ziua, Sunt o mama divoratata si urmeaza sa plec in strainatate, pentru o perioada de 6 luni. Copilul in varsta de aproape 10 ani se afla in custodia ... (vezi toată discuția)
Iesirea din tara cu minorul dupa divort Raluca Sion-Rusu Raluca Sion-Rusu Buna ziua! Am intampinat o problema de curand. Situatia este urmatoarea: am divortat in anul 2010. In urma divortului, minorul mi-a fost incredint conform ... (vezi toată discuția)