Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la achizie autoturism nou cu plata integrala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la achizie autoturism nou cu plata integrala

Cat este deductibilitatea la TVA in cazul unui autoturism nou care a fost achizitionat cu plata integrala?
Sunt deductibile integral TVA si cheltuielile in legatura cu autoturismele utilizate in mod exclusiv in activitati economice, conform art. 145^1 din Codul fiscal coroborat cu art. 21 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal.

Prin utilizarea unui mijloc de transport in activitati economice, legiuitorul a inteles: “deplasari in tara sau in strainatate la clienti/furnizori, pentru prospectarea pietei, deplasari la locatii unde se afla puncte de lucru, la banca, la vama, la oficiile postale, la autoritatile fiscale, utilizarea vehiculului de catre personalul de conducere in exercitarea atributiilor de serviciu, deplasari pentru interventie, service, reparatii, utilizarea vehiculelor de test-drive de catre dealerii auto", conform pct. 45^1 din HG 44/2004 privind normele de aplicare pentru Codul fiscal.

Documentul esential pentru justificarea deducerii integrale este foaia de parcurs ce trebuie sa cuprinda cel putin urmatoarele elemente: categoria de vehicul utilizat, scopul si locul deplasarii, kilometrii parcursi, norma proprie de consum carburant pe kilometru parcurs.

Acelasi temei normativ a precizat in mod expres ca daca mijlocul de transport se foloseste chiar si ocazional in interesul propriu al conducatorului auto sau al altei persoane, deductibilitatea se reduce la 50% atat pentru cheltuieli, cat si pentru TVA.