Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj bunuri comune pe cale notariala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj bunuri comune pe cale notariala

Buna seara. O prietena a divortat de sot anul trecut si vrea sa imparta amiabil bunurile. Detin impreuna un apartament si o casa. Ar vrea sa cedeze unul in favoarea celuilat si sa ramana el cu casa si ea cu apartamentul. Cum poate proceda cel mai simplu, mai rapid si mai ieftin?se gandeste sa mearga la notar impreuna si sa faca acolo actele. Se poate?Are importanta unde merg(locatie), intrucat ei nu locuiesc in Romania, iar imobilele sunt in localitati diferite in Romania. Se pot duce la notar in Bucuresti? Cam cat ar costa ? Mai ieftin decat daca ar face acte de vanzare pt. fiecare in parte?Si inca o intrebare? Nu si-au schimbat buletinele dupa divort ca sa revine la numele anterior casatoriei. Ii incurca cu ceva aspectul asta?
Multumesc celor care vor raspunde.
Trebuie sa se legitimeze cu un act de identitate in care poarta numele pe care trebuie sa il poarte.
Partaj mai ieftin si rapid fac la notar, oriunde in Romania. Au nevoie de ceva acte, certificate fiscale..etc
Daca prin hotararea de divort, sotia arevenit l anumele anterior atunci trebuie sa isi schimbe cartea de identitate pt ase legitima in mod valabil.

La notariat rezolva cel mai repede si mai sigur.