Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sporul de vechime in institutiile publice
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sporul de vechime in institutiile publice

Buna ziua,
Un muncitor necalificat dintr-o primarie are salariul de baza in prezent de 900 de lei - indifferent de vechimea in munca. El schimba gradatia de vechime , trece la gradatia 5 si salariul de baza ramane acelasi.
Un inspector de specialitate debutant are tot 900 de lei. Acest inspector trece la gradatia 1 de vechime in munca. Cu cat I se mareste salariul de baza? Conform carei legi?
in ambele cazuri aplic L 284/2010, art. 11.
In primul caz la trecerea la gradatia 5: 900x2,5%+/=
in al doilea caz: 900 x7,5%+/=