Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce nu fac nimic asociatiile de proprietari ca apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce nu fac nimic asociatiile de proprietari ca apa calaie aproape rece se plateste la pret de apa calda?

Ce asteapta sa faca ceva?

Ar trebui sa se uneasca pentru aceasta jepcarie si jecmanire evidenta a oamenilor cinstiti?
Pai discutia s-a terminat de 8 ani si totusi este in actualitate?
Pe linga ce spunea @Adriantot, mai sus, pot sa va recomand o solutie tehnica: recircularea apei calde intre punctul termic si bransamentul de bloc, inainte de apometru.
Acest lucru necestia o foarte buna izolatie termica a conductelor de apa calda de la punctul termic la blocuri, apoi o foarte buna izolare a tevilor de apa calda si termoficare din subsoluri, spatii comune, apartamente si gheuri.
In conditiile aratate vom avea temperaturi ale apei calde, decente. Probabil ca va creste per total pretul apei calde, dar ne vom atinge scopul - avem apa calda la temperatura de peste 45 grade Celsius, adica numai buna de folosit (eu prefer ca temp. sa fie chiar in jur de 50 gr. C).
Cred ca legea zice 50C-55C. Cand intra, la baza blocului meu, cu 43 C, era prea putin pentru cei de la etajele superioare.
Pentru recircularea apei calde intre punctul termic si bransamentul de bloc....as avea nevoie sa exemplu ca sa inteleg.