Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare personal contractual

Lucrez in cadrul unui consiliu local - personal contractual. In aprilie am implinit 2 ani de la ocuparea functiei. Poate cineva sa-mi spuna daca pot beneficia de acordarea unui grad superior? si Care este cadrul legal - in vigoare -care reglementeaza acest lucru ?
Multumiri
Pentru personalul contractual se aplica OG 10/2008 ca salarizare si HG 775/1998 modificata si completata prin HG 157/1999 privind metodologia de stabilire a salariilor intre limite si evaluarea performantelor pentru personalul contractual. Asta este teoria. Practica sta cam asa: in fiecare an se face evaluarea performantelor profesionale pentru anul anterior si, in functie de anumite criterii, se acorda un punctaj. HG 775/1998 modificata, spune ca daca angajatul obtine intre 28 si 30 de puncte la aceasta evaluare anuala, poate participa la examentul/concursul de promovare pe un post de un grad profesional superior (in masura in care in organigrama angajatorului exista un asemenea post).
Kyandra a scris:

Pentru personalul contractual se aplica OG 10/2008 ca salarizare si HG 775/1998 modificata si completata prin HG 157/1999 privind metodologia de stabilire a salariilor intre limite si evaluarea performantelor pentru personalul contractual. Asta este teoria. Practica sta cam asa: in fiecare an se face evaluarea performantelor profesionale pentru anul anterior si, in functie de anumite criterii, se acorda un punctaj. HG 775/1998 modificata, spune ca daca angajatul obtine intre 28 si 30 de puncte la aceasta evaluare anuala, poate participa la examentul/concursul de promovare pe un post de un grad profesional superior (in masura in care in organigrama angajatorului exista un asemenea post).

Adaug: si sa indeplineasca toate conditiile de organizare "examen/concurs", asa pot avea locuri vacante in organigrama si sa nu am aprobarea pentru ocuparea locurilor vacante.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Corect!:D
Multumesc frumos.