avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare personal contractual

Lucrez in cadrul unui consiliu local - personal contractual. In aprilie am implinit 2 ani de la ocuparea functiei. Poate cineva sa-mi spuna daca pot beneficia de acordarea unui grad superior? si Care este cadrul legal - in vigoare -care reglementeaza acest lucru ?
Multumiri
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 11:45, 4 Iunie 2009
Pentru personalul contractual se aplica OG 10/2008 ca salarizare si HG 775/1998 modificata si completata prin HG 157/1999 privind metodologia de stabilire a salariilor intre limite si evaluarea performantelor pentru personalul contractual. Asta este teoria. Practica sta cam asa: in fiecare an se face evaluarea performantelor profesionale pentru anul anterior si, in functie de anumite criterii, se acorda un punctaj. HG 775/1998 modificata, spune ca daca angajatul obtine intre 28 si 30 de puncte la aceasta evaluare anuala, poate participa la examentul/concursul de promovare pe un post de un grad profesional superior (in masura in care in organigrama angajatorului exista un asemenea post).
Kyandra a scris:

Pentru personalul contractual se aplica OG 10/2008 ca salarizare si HG 775/1998 modificata si completata prin HG 157/1999 privind metodologia de stabilire a salariilor intre limite si evaluarea performantelor pentru personalul contractual. Asta este teoria. Practica sta cam asa: in fiecare an se face evaluarea performantelor profesionale pentru anul anterior si, in functie de anumite criterii, se acorda un punctaj. HG 775/1998 modificata, spune ca daca angajatul obtine intre 28 si 30 de puncte la aceasta evaluare anuala, poate participa la examentul/concursul de promovare pe un post de un grad profesional superior (in masura in care in organigrama angajatorului exista un asemenea post).

Adaug: si sa indeplineasca toate conditiile de organizare "examen/concurs", asa pot avea locuri vacante in organigrama si sa nu am aprobarea pentru ocuparea locurilor vacante.
Ultima modificare: Joi, 4 Iunie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Corect!:D
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare pe post iuliana_rosca iuliana_rosca Buna ziua, sunt personal contractual, angajat la institutie publica, si am un an de la ultima promovare. In ce conditii pot sa trec de la postul inspector de ... (vezi toată discuția)
Promovãri profesionale buiavasi buiavasi Buna ziua! Sunt absolventa de studii superioare , am absolvit in anul 2008 fac.de adm.publica din cadrul unei universitati particulare curs ID.Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Promovare in grad angajat contractual 2012 dumi32 dumi32 Buna ziua vreau sa va intreb in cazul in care un angajat care a promovat in anul 2009 in urma dobandirii studiilor superioare in anul 2012 poate sa promoveze ... (vezi toată discuția)