Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit pentru venitul din vanzarea unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit pentru venitul din vanzarea unui teren

tatal meu vinde o suprafata de teren,va trebui sa plateasca impozit la banii care ii primeste in urma vanzari acelui teren?
va multumesc!
Da, vanzatorul plateste catre stat impozitul calculat de notar iar cumparatorul plateste onorariu notarial corespunzator autentificarii contractului de vânzare, precum si taxa de intabulare catre OCPI.
In subiect ati mentionat ”Impozit pentru venitul din vanzarea unui teren”. Raspunsul este ca NU aveti de plata impozit de venit in caz de vanzarea terenului. Aveti de plata doar impozitul catre stat si taxe catre OCPI.