Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretare legea 145/2014
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretare legea 145/2014

Ca si producator agricol daca nu ma constiui in asociatia descrisa de lege, poate sa mi se elibeze certificatul de producator.
Este obligatoriu ca sokicitantul atestatului de producator sa fie membru a unei structuri asociative profesionale de agricultura?
multumesc
Legea 145/2014
Art. 2
In intelesul prezentei legi, expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
......
c) atestat de producator – documentul eliberat persoanei fizice care desfasoara activitate economica in sectorul agricol, valabil pentru titularul acestuia si care atesta calitatea de producator agricol persoana fizica;

d) carnet de comercializare a produselor din sectorul agricol – documentul utilizat de persoana fizica care detine atestat de producator, precum si de sotul/sotia, rudele/afinii de gradul I, dupa caz, pentru exercitarea actului de comert cu ridicata sau comert cu amanuntul, a produselor agricole obtinute in ferma/gospodaria proprie.
....

Art. 3
(1) Atestatul de producator cuprinde informatii si date privind:
a) numele si prenumele producatorului agricol;
b) denumirea produselor si suprafata de teren exploatata, respectiv efectivele de animale, care sunt inregistrate in registrul agricol organizat de autoritatile administratiei publice locale pe a carei raza se afla terenul/ferma/gospodaria.
(2) Valabilitatea atestatului de producator este de un an calendaristic de la data emiterii si se vizeaza semestrial, prin aplicarea stampilei si semnaturii primarului comunei, orasului, municipiului, sectorului municipiului Bucuresti, dupa caz.
(3) Atestatul de producator se elibereaza, la cerere, persoanelor fizice care opteaza pentru desfasurarea unei activitati economice in sectorul agricol, dupa verificarea cu privire la existenta suprafetelor de teren, respectiv a efectivelor de animale pentru care se solicita eliberarea atestatului de producator.
....

Prin urmare, atestatul de producator se elibereaza si persoanelor fizice.