Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cash direct din bancomat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cash direct din bancomat

Salutare la toti!
Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu:
patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ct.crt al societatii sau face plati personale pe care le inregistrez ca avansuri ct.crt. asociati. Trebuie trecute aceste operatii in registrul de casa? Eu primesc recipisele dupa incheierea lunii dar iau extrasele de ct mde 3 ori pe luna si acolo apar aceste retrageri.
Multumesc!
O zi buna!
Lili, ce parere ai ?
1. Alimentare cont card din contul curent- document : extras cont curent
512/card = 581
581=512/cont curent
2.Retragere numerar bancomat - document : chitanta bancomat+ extras cont card
581=512/card
5311=581
3. Plati din casa :
a) furnizori - document : bon, factura furnizor
4011= 5311
b) avans decontare - document : dispozitie plata casierie
542=5311
4. Plati direct din cont card
4011=512/card- document : chitanta pos(bancomat)+extras cont card+factura furnizor

PS: conturile 581 si 542 nu au corespondenta in planul contabil
Vad ca se tot dezbate!
Am revazut si regulamentul operatiunilor de casa si acolo nu este nimic specificat.
Problema este ca exista diferente in timp intre ridicare din bancomat si justificare, in sensuL eu vad ridicarea de numerar doar cand iau extrasul sau primesc recipisa, iar justificarea vine cand primesc bonurile sau facturile de la furnizori, deci dupa ce inchid registrul de casa zilnic... Folosind cont de tranzit (581 sau 5125) afectez soldul lui 5311 cu o suma pe care nu o gestionez fizic si pe care nu am vazut-o si pt care nu am referat de necesitate, aprobare pt avans...etc. Problema este la cei care au comert direct prin magazin si la care garda vine in control sa vada soldul de casa..:-).
Control de la ANAF nu am avut! A avut cineva control care a abordat si aceasta problema?
"Problema este la cei care au comert direct prin magazin si la care garda vine in control sa vada soldul de casa..:-)."

Asta e alta speta , nu? Cea in care se fac incasari in magazine dotate cu pos -uri ...
Am specificat cum se face la extras atunci cand registrul de casa se inchide zilnic adica 581=5121 si 542=581, abordata astfel problema ar putea fi si 542=512/card direct pe avans din banca.
Pentru Magda sunt corecte notele dar la p.3 Plati prin casa ai bon sau chitanta ca document de iesire bani din caserie (factura e doc. justific.ptr. tva....nu ptr. bani in mod direct). Ptr 581 se inchide atunci cand scoti bani din cont si ii introduci in caserie sau ii dai direct avans vezi ca odata 581 e pe debit si apoi pe credit si astfel se inchide, dar atentie la pasi daca platesti prin casa sau prin banca...

1.Alimentare cont card din contul curent- document : extras cont curent
512/card = 581
581=512/cont curent

2.Retragere numerar bancomat - document : chitanta bancomat+ extras cont card
581=512/card
5311=581
avans decontare - document : dispozitie plata casierie
542=5311
inreg. bon sau factura 6022/4426=4011 ex.ch.benzina
Plati din casa :
acum ai 4011=542 si astfel se inchide 542

Daca utilizezi direct din card plata atunci nu mai introduci bani in caserie si ai
furnizori - document : bon, factura
6022/4426=4011
Plati direct din cont card cf.extras sau acel bonulet bancomat
4011=512/card- document : chitanta pos(bancomat)+extras cont card+factura furnizor
Da , n-am mers pina la capat cu decontare 4011 si 542 , ele se inchid cum ai zis ... ok !