Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul salariu

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu calcularea salariului pentru sotia mea incepand cu luna ianuarie 2015. In anul 2015 a lucrat in data de 2 ianuarie dupa care a intrat in concediu medical cod 01 - 75 % ( sarcina cu risc ).
Veniturile nete ale sotiei au fost:
- iulie 2014 - decembrie 850 lei.
In toata aceasta perioada nu a avut concediu medical.
Salariul de incadrare este de 900 lei ( salariul minim pe economie ).
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Deci trebuie sa precizati veniturile brute pe ultimele 6 luni si daca are persoane in intretinere (pentru deducerea personala).