Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agentie recrutare forta de munca/contracte de munca cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agentie recrutare forta de munca/contracte de munca cu strainatatea

Din Legea 156/2000:
Art. 8
Agentii de ocupare a fortei de munca pot desfasura activitatea de mediere a angajarii cetatenilor romani in strainatate daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) dispun de spatiul si de dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii, asa cum acestea vor fi precizate in metodologia de aplicare a prezentei legi;
b) au incadrat in munca personal cu experienta in domeniul fortei de munca;
c) au organizat o banca de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca in strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si la calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati in evidenta lor;
d) au incheiat cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate, dupa caz, contracte care contin oferte ferme de locuri de munca;
e) sunt inregistrati la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza isi au sediul.
.....

Ce studii trebuie sa aiba personalul angajat pentru a putea fi incadrat la "personal cu experienta in domeniul fortei de munca" O diploma de inspector resure umane ar fi potrivita?
Buna ziua,
Da, persoanele cu studii in resurse umane sunt cele la care face referire textul de lege.