Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Termen de implementare - prima casa
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Termen de implementare - prima casa

Buna ziua,
Va solicit sprijinul in legatura cu intelegerea exacta a termenului legal de implementare a programului ,,Prima Casa,,
Nelamurirea mea consta in faptul daca ma incadrez in conditiile de eligibilitate a programului...
In acest sens s-au emis de catre guvern OUG nr. 60/2009 privind masurile in vederea implementarii programului ,,Prima Casa,, publicata in M.O.Partea I, nr. 481/04.06.09 si H.G. nr. 717/2009 publicat in M.O. nr. 418/18.06.09, dar nu se specifica cu exactitate cand intra in vigoare(30 zile de la publicarea in M.O. sau alt termen)
Am avut o casa batraneasca la tara dar am vandut-o pe data de 12 iunie 2009, independent de ,, Prima Casa,,, nelocuind acolo...Informatia despre program a venit dupa data de 12 iunie 2009...
Multumesc anticipat !
www.avocatnet.ro/content/art...

Vedeti in ce masura va ajuta articolul publicat de Avocatnet.
Nu ma ajuta..e vorba de asta:
www.avocatnet.ro/content/art...
unde se specifica
Art. 1. — (1) Se aproba programul „Prima casa” ca program guvernamental care are ca obiectiv facilitarea accesului persoanelor fizice la achizitia unei locuinte prin contractarea de credite.
(2) Beneficiarii programului „Prima casa” sunt persoane fizice care la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta nu detin in comun sau individual, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, in proprietate o locuinta, indiferent de modul in care a fost dobandita, si nici nu au in derulare un credit ipotecar.
Intrebarea e :CARE ESTE DATA INTRARII IN VIGOARE A OUG nr. 60/2009? Ca din continutul ei si din M.O. nu reiese nicio data...
OUG intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial
Asa e..Multumesc