avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... ORDINUL NR.547/2010
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

ORDINUL NR.547/2010

Lucrez in cadrul unui DGASPC, doresc sa stiu daca ordinul nr.547/2010 este inca in vigoare si daca se aplica si domeniului de asistenta sociala,respectiv unitatilor de asistenta sociala a persoanelor cu handicap psihic sever.
Am dori sa ni se faca un buletin de determinare prin expertizare a conditiilor de munca si nu stim pasii si legislatia care sta la baza acestui lucru.
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Aprilie 2015
georgetica76, utilizator
Cel mai recent răspuns: georgetica76 , utilizator 20:03, 23 Aprilie 2015
Prevederile Ordinului MSP nr.547/ 2010 nu sunt abrogate, doar a fost suspendata aplicarea sporurilor la salarii de catre guvernul Boc.
Pentru anul 2015 se aplica sporurile respective cu respectarea prevederilor OUG nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice (Publicată în Monitorul Oficial  nr. 925 din 18 decembrie 2014).
Pasii de urmat pentru efectuarea de determinari conditii de munca au fost precizati la interventia dvs. anterioara. Recititi cu atentie aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc din inima pentru ajutor, angajatorul nostru este '' greu de convins'' si de aceea v-am cerut explicatii suplimentare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale florintone florintone in urma controlului curtii de conturi sa constatat ca s-au acordat sporuri mai mari(75% in loc de50% in anul 2014)conform ordinului 547/2010,sumele considerate ... (vezi toată discuția)
Sporuri medicale ancasavu2000@yahoo.com ancasavu2000@yahoo.com Dacă în cadrul aceleiasi specialitati se pot primi sporuri pentru conditii grele de munca diferite? De exemplu daca asistentele ATI pot primi sporuri ... (vezi toată discuția)
Majorare salarii bugetari Corina_Maria_Ivanov Corina_Maria_Ivanov Buna ziua, suntem pusi in urmatoarea situatie in luna august 2015 au fost majorate salariile cu 8% in baza OUG 27/2015 ART. I. Mentionam ca majorarea a fost ... (vezi toată discuția)