Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorare salarii bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorare salarii bugetari

Buna ziua,
suntem pusi in urmatoarea situatie in luna august 2015 au fost majorate salariile cu 8% in baza OUG 27/2015 ART. I. Mentionam ca majorarea a fost doar de 8% deoarece asa ne incadram in buget.
  Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 925 din 18 decembrie 2014, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 71/2015, se completează după cum urmează:
 1. La articolul 1, după alineatul (5^1) se introduc două noi alineate, alineatele (5^2) şi (5^3), cu următorul cuprins:
  "(5^2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) şi (2), autorităţile administraţiei publice locale pot stabili o creştere salarială pentru personalul angajat în instituţiile publice locale de până la 12%, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
  a) încadrarea cheltuielilor de personal în limita bugetului aprobat;
  b) încadrarea cheltuielilor de personal în limita plafonului de cheltuieli de personal repartizat conform prevederilor legale.
  (5^3) În aplicarea prevederilor alin. (5^2), autorităţile administraţiei publice locale pot stabili creşteri salariale diferenţiate pe categorii de personal, în funcţie de condiţiile specifice."

In data de 25 nov s-a adoptat majorarea salariilor asistentilor sociali cu 25% peste nivelul acordat pentru luna septembrie.

Va rog sa ma lamuriti daca majorarea care se va aplica va fii de 25% sau se va aplica diferenta de 17% (motivarea fiind ca ni s-au acordat 8 procente incepand cu luna august ????)

Va multumesc!
Corina_Maria_Ivanov, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Care este nelamurirea dvs?
Buna ziua,
Nelamurirea este unde este prevazut ca se vor majora cu diferenta de 17% in cazul nostru.
Oug 35/2015 publicata in MO in 25 nov.2015 prevede ca se majoreaza cu 25% peste nivelul salariilor din luna septembrie.
Multumesc
Nu este prevazut nicaieri asa ceva.