Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... atributii functie de secretar comuna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

atributii functie de secretar comuna

Incepand cu data de 01.01.2009 am fost promovata temporar,pe o perioada de 6 luni,pe functia de secretar comuna,cu obligatia de a se organiza concurs pentru ocuparea functiei de secretar pana la expirarea termenului.
Potrivit prevederilor art.22,alin.(1) din OUG nr.34/2009 ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din institutiile publice se suspenda.
Prevederile art.92,alin.(3) din Legea nr.188/1999 nu pot fi aplicate.
Intrebarea mea este:
Exercitarea in continuare a functiei de secretar se poate face prin delegare de atributii ,prin dispozitia primarului?
Sau care ar fi alta modalitate legala?
Incepand cu data de 01.07.2009 nu mai am drept de semnatura ca secretar .
Pentru acest post aveti voie sa organizati concurs pentru ocuparea lui, OUG 34 /2009, va da voie (din iunie 2009), conform art.22 alin2^1 litera b) , secretarul este functionar public de conducere, insa cu respectarea celorlalte dispozitii legale in vigoare.