avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 328 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... atributii functie de secretar comuna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

atributii functie de secretar comuna

Incepand cu data de 01.01.2009 am fost promovata temporar,pe o perioada de 6 luni,pe functia de secretar comuna,cu obligatia de a se organiza concurs pentru ocuparea functiei de secretar pana la expirarea termenului.
Potrivit prevederilor art.22,alin.(1) din OUG nr.34/2009 ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din institutiile publice se suspenda.
Prevederile art.92,alin.(3) din Legea nr.188/1999 nu pot fi aplicate.
Intrebarea mea este:
Exercitarea in continuare a functiei de secretar se poate face prin delegare de atributii ,prin dispozitia primarului?
Sau care ar fi alta modalitate legala?
Incepand cu data de 01.07.2009 nu mai am drept de semnatura ca secretar .
Cel mai recent răspuns: costel3005 , utilizator 11:51, 4 Octombrie 2009
Pentru acest post aveti voie sa organizati concurs pentru ocuparea lui, OUG 34 /2009, va da voie (din iunie 2009), conform art.22 alin2^1 litera b) , secretarul este functionar public de conducere, insa cu respectarea celorlalte dispozitii legale in vigoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deblocare ocupare functie publica de conducere irina1980 irina1980 Buna ziua, Am o problema cu OUG 90/2009 privind reglementarea unor masuri in domeniul adm publice, si anume la art. VI alin 1 spune ca \"incadrarea in ... (vezi toată discuția)
Procedura de infiintare a unui compartiment janina drula janina drula o primarie doreste infiintarea unui compartiment de achizitii publice deoarece asa prevede legea.In cadrul acestui compartiment functioneaza o singura persoana ... (vezi toată discuția)
Functii de conducere bonzai81 bonzai81 Buna Seara, as dori sa aflu care act normativ interzice organizarea de concurs pt ocuparea unei functii de conducere?(a aparut in cursul lunii martie) (vezi toată discuția)