Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... despre pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

despre pensie

am lucrat 19 grupa 2,alte servicii 10 ani,3ani scoala militara,cind pot iesi la pensie? nascut 11.11.1955.
1. Pentru un barbat nascut in noiembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul mnim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (65 - 4 = 61 de ani) numai daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
- se aduga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni (29/0 + 4/9 = 33 de ani si 9 luni).

3. - Dvs. aveti doar 33 de ani si 9 luni de stagiu de cotizare deci nu puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea stagiului de cotizare.
- Perioada de scoala militara este asimilata stagiului de cotizare la pensie si se are in vedere doar la pensia pentru limita de varsta.

4. In aceste conditii puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in noiembrie 2020.

5. Pensia anticipata partiala se poate solicita la varsta de 60 de ani dar tot daca aveti realizat stagiul de cotizare de 35 de ani.
Indepliniti conditia de stagiu complet(35 de ani).

Scoala militara este stagiu asimilat si intra in conditia de stagiu complet,necesar reducerii varstei standard de pensionare.

Legea 263/2010

ART. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 3
(1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:

r) stagiu complet de cotizare — perioada de timp prevazuta de prezenta lege in care asiguratii au realizat stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de pensie pentru limita de varsta, pensie anticipata sau pensie anticipata partiala;

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:

2. Conform celor de mai sus perioadele asimilate stagiului de cotizare nu sunt stagii de cotizare si nu se iau in calcul pentru pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane