Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriptie amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriptie amenzi circulatie

Am primit de la Directia de impozite si taxe locale a primariei ,( fara a semna de primire ) o somatie prin care fiul meu era instiintat ca figureaza debitor cu o suma de bani ca urmare a neplatii unei amenzi de circulatie.
Amenda a fost stabilita prin P.V. in data de 27.05.2002 , somatia de plata poarta data de 12.10.2006
Nici pina la aceasta data ( 09.07.2009) fiul meu nu a platit aceasta amenda.
Este aceasta amenda prescrisa sau nu , avind in vedere ca el personal , nu a primit si semnat nici un document ?
Care este actul normativ care reglementeaza acest aspect?
Va multumesc .
:(
Analore a scris:

.....iar in ceea ce priveste pct. 2 eu am gasit altceva la art.14 al Ordonantei 2/2001:
""Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
(2) Abrogat.*
(3) Abrogat.* -----------
*Alineatul (2) a fost abrogat prin art. 170, alin. 2 lit. c) din O.G. nr. 61/2002.
- Alineatul (3) a fost abrogat prin art. I pct. 7 din O.U.G. nr. 108/2003. ""......poate gresesc eu ????:">

Nu, nu gresiti, alin. (2) al art. 14 din O.G. nr. 2/2001 este, in prezent, abrogat.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
eu.ro.lex a scris:

(2) Termenul de prescripţie se suspendă în cazul în care:
a) contribuabilul persoană fizică se află sub arest sau este condamnat la privaţiune de libertate - pe perioada aflării sub arest sau a privaţiunii de libertate;
b) contribuabilul persoană fizică lipseşte din Republica Moldova mai mult de 6 luni - pe perioada absenţei lui;
c) persoana cu funcţie de răspundere a contribuabilului persoană juridică lipseşte din Republica Moldova mai mult de 6 luni - pe perioada absenţei lui;

Scuzaţi de intervenţie, aici nu discutăm legile din România? Dacă da, ce caută Republica Moldova în context?
Revenind la problema iniţială, am întrebat pe cineva şi mi-a răspuns că în pricipiu acest termen ar fi de 5ani. Însă mi-a mai explicat ceva apoi şi mi-a zis că dacă finanţele fac o adresă, comunicare, nu mai ţin minte exact, termenul de prescripţie se suspendă şi perioada trecută până atunci se anulează, adică o iei de la început şi în acest fel statul nu pierde niciodată şi te ţine dator până la moarte şi dincolo de ea.
Am pus şi eu personal întrebarea aceasta pe forum mai demult şi am primit numai explicaţii pe lângă subiect.
Văd că această practică persistă.
eugen68octavian, utilizator

Vi s-au oferit informatii detaliate , e incident termenul de 2 ani de la data aplicarii
amenzii , dupa cum bine au mentionate mai sus end si Gabriela Pintea.

Eu.ro.lex, pe cuvantul meu, de unde era bucata aia de lege, ca nu avea nicio treaba cu tara noastra...
Tot omul stie ca termenul general e de 3 ani si fiscal de 5... Acolo sunt 4 si 6 ani???
Din ce lege e extrasul??

eugen68octavian a scris:
Am pus şi eu personal întrebarea aceasta pe forum mai demult şi am primit numai explicaţii pe lângă subiect.
Văd că această practică persistă.

Domnule eugen, acesta este un forum juridic si nu organizatie profesionala care da consultatii gratuite. Discutiile sunt libere si fiecare isi da cu oarerea mai aplicat sau nu pe subiectul discutiei.
Aceasta practica persista in orice forum, oricat de specializat ar fi el.
Asta insa nu inseamna ca unii nu incearca sa ajute aici, ca nu pierd din timpul lor si ca, in general, nu ar fi un scop bun cel urmarit de forum...

Cat despre termenul din ordonanta 2, nu vad legatura... un termen e de prescriere a obligatiei fiscale (in Codul de procedura fiscala), iar celalalt e de prescriere a executarii, alta mancare de peste!
pai care e diferenta dintre"prescrierea obligatiei fiscale" si prescrierea executarii sanctiunii amenzii" ??? ca sa fim lamuriti si sa stim cu ce avem de-a face ...